شهدا را به خاك نسپاريد، به ياد بسپاريد....

صلوات بر محمد و آل محمد

 

 

تاریخچه

تپانچه ماکاروف PM  مخفف (Pistolet Makarova ) برای پاسخگویی به نیاز فوری ارتش شوروی در جنگ دوم جهانی مبتنی بر سلاح کمری جدید که کوچکتر ، ایمن تر و پر قدرت تر از سلاح استاندارد آن زمان یعنی (Tokarev – TT33)  باشد،بوجود آمد.طرح جدید این تپانچه بصورت بی ربط و ناقصی از اسلحه (Walther pp) آلمانی ، که یکی از موفقترین سلاحهای کوچک کمری در زمان خود بوده ،اقتباس شده بود.در سال 1951 تپانچه ماکاروف تبدیل به سلاح کمری جدید نیروهای مسلح اتحاد جماهیر شوروی گردید که این وضع تا سالهای پایانی قرن بیستم ادامه یافت.در سال 2003 بصورت رسمی اعلام شد که سلاح مذکور جای خود را به تپانچه جدید (Yarygin PY) خواهد داد.اما بنظر میرسد که سلاح ماکاروف تا زمان خارج شدن از خدمت ،کماکان در خدمت سربازان روسی خواهد بود.

در خلال دهه پایانی قرن بیستم ، عده ای هم در صدد بهینه سازی برخی از ایرادات pm  بر آمدند که غالب ایرادات فوق ، قدرت بازدارندگی و کشندگی پائین و ظرفیت کم خشاب این سلاح بود.ابتدا اصلاحاتی روی مهمات بکار رفته در سلاح صورت پذیرفت،مرمی سبکتر و باروتی قویتر برای فشنگ 18 × 9 میلیمتری از آن جمله اند.سلاح جدید عنوان pmm  را به خود گرفت.این بهینه سازی باعث افزایش سرعت اولیه گلوله از 315 متر بر ثانیه در فشنگ استاندارد قبلی به 430 متر بر ثانیه گردید.نسخه جدید اسلحه pmm به لحاظ ظرفیت خشاب بالاتر ، بر اساس مهمات جدید بهینه سازی گردید که خشاب آن از فلزی نازکتر ساخته شده بود.تپانچه pmm به ارتش و نیروی انتظامی روسیه عرضه شد اما با استقبال خوبی روبرو نگردید.ارتش روسیه سرانجام توجه خود را معطوف به بهینه سازی تپانچه یاریگین کرد.

مشخصات

ماکاروف pmm تپانچه ای ساده ، پر سر و صدا،با طرحی غیر پیچیده و ارزان قیمت ، یکی از بهترین تپانچه های جمع و جور تدافعی زمان خود میباشد.گر چه اسلحه دقیقی نبوده و برد مؤثر آن کمتر از 15 الی 20 متر میباشد ، اما به لحاظ تدافعی سلاحی نیرومند و قابل اعتماد محسوب میگردد.سیستم نشانه روی این سلاح در انواع ثابت و قابل تنظیم ارائه گردیده ،نحوه مسلح شدن pmm  با فشار گاز باروت میباشد و عملکرد ماشه آن از نوع دو حالته است .اهرم ضامن سلاح در قسمت چپ سلاح و بر روی روآیک (گلنگدن ) آن واقع شده و هنگامیکه مکانیزم آن درگیر شود ، چکش ضارب به صورتی ایمن بجای خود برگشته و سپس چکش ، پیشانی جنگی و روآیک کلا قفل می گردند.چکش سلاح را میتوان بخاطر دقت در اولین شلیک با دست عقب کشید و یا اینکه با فشار بیشتر بر روی ماشه در حالت دو مرحله ای ، ابتدا آنرا مسلح و سپس شلیک نمود.خشاب تمام فلزی ظرفیت 8 فشنگ را داشته و هنگامیکه آخرین تیر شلیک شد. روآیک عقب می ماند.سلاح pmm دارای یک سیستم نشانه روی ثابت استاندارد بوده که در مدلهای صادراتی ، قسمت شکاف درجه آن قابل تنظیم می باشد.

مختصات مدل PM

کالیبر :  18 × 9 میلیمتر

سیستم ماشه : دو حالته

طول سلاح :  1/16 سانتیمتر

طول لوله : 35/9 سانتیمتر

وزن تپانچه خالی : 730 گرم

ظرفیت خشاب : 8 فشنگ

مختصات مدل PMM

کالیبر :  18 × 9 میلیمتر

سیستم ماشه : دو حالته

طول سلاح : 5/16 سانتیمتر

طول لوله : 35/9 سانتیمتر

وزن تپانچه خالی : 760 گرم

ظرفیت خشاب : 12 فشنگ 

+ نوشته شده در  جمعه ۲۶ مهر۱۳۹۲ساعت 11:59  توسط ب. ش  | 

صلوات بر محمد و آل محمد

 

این سلاح در اواخر دهه 1990 توسط کارخانه  ZID PLANDواقع در شهر گورف روسیه طراحی و ساخته شد . این سلاح در واقع نوع بهینه سازی شده سلاح SVN -98 میباشد . در مورد توانایی نفوذ گلوله این سلاح در انواع زره ، اطلاعات دقیقی در دسترس نمی باشند ولی از آنجائیکه نیروهای روسیه در جنگ چچن در طیف گسترده ای از این سلاح استفاده کردند ، می توان قدرت آنرا قابل توجه دانست . این سلاح از نوع بولپاپ می باشد و خشاب آن ظرفیت 5 گلوله را دارد . نکته جالبی که در این سلاح وجود دارد شعله پوش آنست که نقش یک صدا خفه کن ساده را نیز ایفا می کند .

این سلاح بصورت استاندارد از یک دوربین ریلی بهره می گیرد ولی می توان انواع دوربین مادون قرمز و دید در شب را با آن ترکیب کرد . دو مگسک فلزی کمکی نیز در ابتدا و انتهای لوله سلاح و برای مواقع ضروری تعبیه شده . جالب است بدانید که یکی از مشکلات سلاحهای تک تیر زن کالیبر 7/12 میلیمتری در روسیه کمبود مهمات مخصوص تک تیراندازی می باشد . برای حل این مشکل ، سربازان معمولا از مهمات 7/12 میلیمتری مسلسلهای سنگین استفاده می کنند که این خود باعث کاهش دقت سلاح می شود .

مشخصات فنی KSVK 12.7mm

کالیبر : 108 × 7/12 میلیمتر

مکانیزم مسلح شدن : دستی

طول سلاح : 140 سانتیمتر

طول لوله : 100 سانتیمتر

وزن بدون مهمات : 12 کیلو گرم

ظرفیت خشاب : 5 تیر 

+ نوشته شده در  جمعه ۲۶ مهر۱۳۹۲ساعت 11:58  توسط ب. ش  | 

صلوات بر محمد و آل محمد

 

تاریخچه

این سلاح توسط یک اسلحه ساز کهنه کار روسی بنام ( ایوگینی فدروویچ دراگانوف ) در اواخر دهه 1950 طراحی و در اوائل دهه 1960 ساخته شد. مکانیزم عملکرد این سلاح بسیار شبیه به کلاشنیکف بوده و اکثر قطعات آن از روی این سلاح ساخته شده.در حال حاضر این سلاح در خدمت ارتش روسیه و اکثر کشورهای بلوک شرق و بسیاری از کشورهای جهان از جمله جمهوری اسلامی ایران می باشد .چون در  جنگ تحمیلی عراق علیه ایران این نوع سلاح قبل از ورود با سازمان رزم نیروهای مسلح ایران از عراقیها به غنیمت گرفته شد ، از اینرو با نام عربی ( قنّاصه ) به معنی شکارچی معروف شده .

مشخصات

سلاحی است نیمه خودکار ساخت روسیه که با فشار غیر مستقیم گاز باروت مسلح و با هوا خنک میشود ، دارای برگه ناظم آتش دو وضعیتی بالا ضامن و پائین آتش میباشد.(این سلاح تا به ضامن باشد مسلح نمی شود ) با خشابهای 10 تیری از زیر تغذیه شده و به محض اتمام فشنگ در حین تیراندازی آلات متحرکه عقب ایستاده که نشان دهنده خالی بودن خشاب میباشد ، دستگاه چکاننده در این سلاح از نوع ضربتی میباشد. این سلاح دارای دو نوع دستگاه نشانه روی میباشد :

الف ) دستگاه نشانه روی مکانیکی : که تشکیل شده از یک شکاف درجه که از اعداد  1 الی 12 مدرج شده که هر عدد نمایانگر ضریب 100 متر میباشد و علامت تاکتیکی آن همسطح 400 متر می باشد و یک مگسک که در برد و در سمت قابل تنظیم میباشد .

ب ) دستگاه نشانه روی اپتیکی (دوربین)

مأموریت

تیراندازی دقیق و مؤثر بر علیه اهداف مهم و هدفهایی که خارج از برد سلاحهای انفرادی معمولی میباشد

متعلقات

الف ) سرنیزه :سرنیزه سیم چین شبیه سرنیزه کلاشنیکف

ب ) وسایل تنظیف : که شامل سمبه ،برس نرم و زبر ، روغندان ، آچار مخصوص باز وبست رگلاتور

پ ) سه پایه و دو پایه : بمنظور دقت و ثبات بیشتر برای تیراندازی

ت ) کوله مخصوص تک تیرانداز : که محل قرار گرفتن خشاب و وسایل تنظیف و مهمات اضافی میباشد

ث ) دوربین

ج ) جعبه متعلقات : جلد دوربین ، چشمی اضافه ، لامپ ، پیچ گوشتی ، بالشتک

چ ) دوربین محور یابی

چگونگی کار رگلاتور یا شیر گاز

این سلاح بر روی قسمت سیلندر گاز دارای یک شیر گاز بوده که به دو حالت تنظیم میشود

1 – زمانی است که هر دو سوراخ تعبیه شده بر روی سیلندر گاز باز میباشد و در این حالت گاز بیشتری به بیرون رفته و در نتیجه شدت عقب نشینی سلاح کم میشود .

2 – زمانی است که شیر گاز چرخیده و روی هر دو سوراخ را گرفته و باعث مسدود شدن راه گاز به بیرون میشود و نتیجتاً عقب نشینی سلاح افزایش می یابد و چنانچه سلاح کثیف شده باشد باید شیر گاز را روی حالت دو (بسته بودن دو سوراخ ) قرار داد تا تمام نیروی گاز صرف عقب زدن آلات متحرکه شود (در صورتیکه فرصت برای نظافت سلاح نباشد ) .

تذکر : برای تغییر دادن شیر گاز باید زه پوکه را داخل دو لبه موجود روی شیر گاز قرار داده و با استفاده از پوکه وضعیت شیر گاز را تغییر داد.

مختصات

کشور سازنده                                         اتحاد جماهیر شوروی سابق

سیستم مسلح شدن                              فشار غیر مستقیم گاز باروت

کالیبر و فشنگ زه دار                                R۵۴×۷/۶۲ میلیمتر

تعداد خان و گردش                                    4 عدد ازچپ به راست

سرعت اولیه گلوله                                   830 متر بر ثانیه

برد مفید با دوربین                                   1300 متر

برد مفید بدون دوربین                               1200 متر

وزن سلاح با دوربین وخشاب خالی             300/4 کیلوگرم

ظرفیت خشاب                                        10 تیر

طول سلاح بدون سرنیزه                            122 سانتیمتر

طول سلاح با سرنیزه                                 137 سانتیمتر

وزن خشاب خالی                                     ۲۱۸ گرم

قدرت بزرگ نمایی دوربین                           4 برابر

وزن دوربین                                             580 گرم

وضعیت برگه ناظم آتش از بالا به پائین           ضامن - آتش

برد مفید برای زدن سینه                            430 متر

برد مفید برای زدن سر با ارتفاع 30 سانتیمتر 350 متر

برد مفید برای زدن هدفهای متحرک              640 متر

برد مؤثر                                                  3800 متر

برد نهائی                                                4000 متر

میدان دید حقیقی                                    6 درجه 

+ نوشته شده در  جمعه ۲۶ مهر۱۳۹۲ساعت 11:58  توسط ب. ش  | 

صلوات بر محمد و آل محمد

 

ارتش شوروی در  دهه 1920 میلادی عملا فاقد یک سلاح کمری نیمه اتوماتیک کارآمد بود . در آن زمان ارتش شوروی عمدتا از سلاح کمری ماوزر ،C96 و رولور NAGANT M1895 استفاده می کرد و بدنبال سلاحی بود تا آنرا جایگزین این دو سلاح تقریبا قدیمی کند . تا سال 1930 ارتش شوروی تپانچه های متفاوتی را آزمایش کرد تا نهایتا طرح طپانچه ساخت آقای Fedor Tokarev مورد پسند سران ارتش واقع گردید .

تا سال 1933 ارتش شوروی تعداد زیادی از این تپانچه را آزمایش کرد تا اینکه تولید مدل بهینه سازی شده  آن در سال 1934 تأیید شد . تا سال 1941 تعداد 600 هزار قبضه از این سلاح با نام TT-33 ساخته و به ارتش شوروی تحویل داده شد .

در طول جنگ اصلاحات اندکی بر روی این سلاح انجام شد تا هزینه تولید آن کاهش یابد . خط تولید این سلاح در خاک شوروی در سال 1952 رسما تعطیل شد و سلاح 9 میلیمتری ماکاروف PM جانشین این سلاح شد ( البته ارتش شوروی تا سال 1960 و پلیس شوروی تا سال 1970 از این سلاح استفاده کردند ) . در دهه 1950 جواز ساخت این سلاح به چند کشور عضو پیمان ورشو و دیگر هم پیمانان شوروی مثل مجارستان ، لهستان ، یوگسلاوی ، چین و کره شمالی صادر شد . عمده تپانچه های ارتشی توکارف مدل TT در کالیبر 62/7 میلیمتر ساخته شده اند ولی انواع صادراتی آن با کالیبر 19 × 9 میلیمتر و با ضامن انصراف از شلیک ارائه شده اند .

سلاح توکارف یک سلاح قابل اعتماد و ساده است . برد و کشندگی آن کافی و نگهداری و نظافت آن آسان می باشد . تنها نقطه ضعف آن همانا نبودن ضامن انصراف از شلیک در آن است . همچنین قبضه آن کمی بد دست می باشد . این سلاح از گلنگدن با سیستم عقب نشینی کوتاه بهره می گیرد . سیستم تغذیه فشنگ آن از سلاح COLT M1911 اقتباس شده تا در هزینه های تولید آن صرفه جویی شود . ماشه آن از نوع یک زمانه است و فاقد هرگونه ضامن می باشد .چخماق و متعلقات آن بصورت یک تکه ساخته شده که این امر باز و بسته کردن و نظافت سلاح را راحت تر می کند.

مشخصات فنی TOKAREV TT-33

کالیبر : 25 × 62/7 میلیمتر              

مکانیزم ماشه : یک مرحله ای

طول : 6/11 سانتیمتر

وزن خالی : 910 گرم

ظرفیت خشاب : 8 تیر 

+ نوشته شده در  جمعه ۲۶ مهر۱۳۹۲ساعت 11:58  توسط ب. ش  | 

صلوات بر محمد و آل محمد

این تپانچه پر قدرت توسط کارخانه Magnum Research طراحی و توسط صنایع اسلحه سازی رژیم اشغالگر قدس بهینه سازی شده.این سلاح کمری علاوه بر داشتن قدرتی فوق العاده ، از مکانیزم منحصر به فردی بهره میگیرد.عمده سلاحهای کمری از گلنگدن کورس کوتاه استفاده میکنند ،درحالیکه عملکرد گلنگدن این سلاح توسط فشار گاز باروت صورت میگیرد.در واقع مکانیزم گلنگدن این سلاح از تفنگ M 16 اقتباس شده .مزیت این نوع گلنگدن در این است که میتوان از فشنگهای بسیار قدرتمندی استفاده کرد که قبلا تنها توسط رولورها قابل شلیک بودند.این سلاح در سه مدل ساخته شده که عبارتند از :

Mark I : این مدل دارای قاب آلومینیومی بوده و قادر به شلیک گلوله های کالیبر 375/0 مگنوم و 44/0 است.

Mark VII : این مدل دارای لوله 6 یا 10 اینچی (152 و 254 میلیمتری ) بوده و قادر به شلیک گلوله های 44/0 مگنوم است.

Mark XIX : این مدل قادر به شلیک گلوله های کالیبر 357/0 مگنوم ، 44/0 مگنوم و 50/0 میباشد.

برای تعویض کالیبر سلاح کافی است تا لوله و مکانیزم تغذیه آنرا با نوع مورد نظر تعویض کنید.طبق یک نظر سنجی مشخص شده که محبوبترین لوله های بکار رفته در این سلاح انواع 6 اینچی هستند اگر چه لوله های 10 و 14 اینچی نیز در دسترس میباشند.تمامی این لوله ها مجهز به زائده ای هستند که برای نصب دوربین در نظر گرفته شده.

بعلت استفاده از گلوله های حجیم و پر قدرت در این سلاح ، ظرفیت خشاب آن کمی کاهش پیدا کرده.ظرفیت خشاب این سلاح در کالیبر 357/0 مگنوم 9 تیر ، در کالیبر 44/0 مگنوم 8 تیر و در کالیبر 50/0 AE معادل 7 تیر میباشد.برای مقایسه بد نیست بدانید که ظرفیت خشاب سلاح کمری SIGSAUER P226 در کالیبر 9 میلیمتری نوع LUGER معادل 16 تیر است.صنایع اسلحه سازی اسرائیل IMI ، گونه مشابه این سلاح را با نام JERICHO 941 طراحی کرده که البته تنها در ظاهر به DESERT EAGLE شباهت دارد.گلنگدن این مدل از نوع کورس کوتاه و ماشه آن دو زمانه است شباهت دیگر این بچه عقاب ! با نمونه اصلی گلوله های بکار رفته در آن با کالیبر 41/0 یا 41/0 AE است .همچنین میتوان گلوله های 9 میلیمتری LUGER را در آن بکار گرفت که برای اینکار تنها تغییر مورد نیاز ،تعویض لوله سلاح است.دلیل این امر این است که گلوله های 41/0 AE همان گلوله های کوتاه شده 41/0 مگنوم هستند.همچنین مکانیزم گلنگدن و خزانه این سلاح بر مبنای پوکه گلوله های 9 میلیمتری LUGER ساخته شده که کاربرد هر دو کالیبر را تنها با تعویض لوله ممکن میسازد.

در خصوص کالیبرهای 44/0 مگنوم 50/0 AE نیز همین مسئله صدق میکند.تعویض این دو کالیبر تنها به تعویض لوله و خشاب نیاز دارد.البته بعلت بکارگیری مکانیزم گلنگدن مسلح شونده با گاز باروت ، لوله این سلاح از جنس بسیار مخصوص و گران قیمتی ساخته میشود که همین امر تعویض کالیبر را به یک گزینه پر هزینه تبدیل میکند.

مختصات

کالیبر : 357/0 مگنوم ،44/0 و 45/0 اینچ

طول : 5/37 سانتیمتر

طول لوله : 152 میلیمتر

ارتفاع : 16 سانتیمتر

عرض : 32 میلیمتر

وزن : 1766 گرم

تعداد خان : 6

ظرفیت خشاب : 9 ، 8 ، 7 در کالیبرهای مختلف 

+ نوشته شده در  جمعه ۲۶ مهر۱۳۹۲ساعت 11:58  توسط ب. ش  | 

 

صلوات بر محمد و آل محمد

تاریخچه کلت برونینگ

این سلاح ساخت کشور بلژیک است و از قدیمی ترین سلاحهای کمری است.اولین نوع کلت برونینگ در سال 1879 ساخته شد،در سال 1900 میلادی نوعی از این سلاح که چخماق آن بر روی بدنه قرار داشت وکالیبر 32/. اینچ با خشاب 5 تیری به بازار عرضه و در ارتش بلژیک مورد استفاده قرار گرفت. در سال 1906 یک نوع کوچکتری از آن ساخته شد که در کف دست جای می گرفت کالیبر آن 25/. اینچ بود و حجم خشاب آن 6 فشنگی بود و به مدل بی بی (کودکانه ) معروف بود. در سال 1910 مدل پیشرفته تر آن به بازار عرضه شد که کالیبر آن 32/. اینچ و حجم خشاب آن 7 فشنگی بود و به مدل 1910 معروف شد. در سال 1922 مدلی ساخته شد که با حجم خشاب بیشتر و قدرت نفوذ بیشتر و لوله بلندتر مورد استفاده در ارتش و پلیس اروپا قرار گرفت (کالیبر 32/. با خشاب 9 فشنگی و کالیبر 38/. با خشاب 8 فشنگی ) در تمام این نوع سلاحها ضامن اصلی روی بدنه بود و گلنگدن را متوقف می کرده و فاقد ضامن گلنگدن بوده اند . در سال 1935 مدل دیگری ساخته شد که کالیبر 9 میلیمتری و حجم خشاب 13 فشنگی دارای ضامن گلنگدن و فاقد ضامن قبضه ای بود که روزنه دید آن مانند سلاح کلاشنیکف بود و از 50 متر تا 500 متر تنظیم می شد ، بعدها مدل AD140 عرضه شد که ضامن چخماق بر روی گلنگدن قرار داشت و دارای ضامن گلنگدن بود و در دو نوع کالیبر ساخته شد (9 میلیمتری کوتاه 13 فشنگی و 65/7 میلیمتری 12 فشنگی ).مدل جدید این سلاح با کالیبر 9 میلیمتری بلند و حجم خشاب 13 فشنگی با طول لوله بلندتر و قدرت بیشتری به بازار عرضه شد و در چند مدل ساخته شد.

1 – مدل HP نظامی : که روی چخماق آن سوراخی بود و در پائین قبضه آن حلقه ای قرار داشت.

2 – مدل HP تجارتی : فاقد سوراخ چخماق و حلقه است.

3 – مدلهای سفارشی : قبضه آن از صدف و روی بدنه آن کنده کاری شده است.

مشخصات کلت برونینگ

سلاحی است نیمه خودکار که با فشار مستقیم گاز باروت مسلح و با هوا خنک و با خشاب 13 فشنگی از زیر تغذیه میشود، دستگاه نشانه روی ان دارای روزنه دید و مگسک ثابت است.این سلاح دارای سه نوع ضامن است :

1 – ضامن اصلی یا ضامن چخماق : که دارای دو وضعیت است ، بالا ضامن و پائین آتش ، که این ضامن در سمت چپ سلاح و بالای قبضه قرار دارد.

تذکر – زمانی میتوانیم از این ضامن استفاده کنیم که چخماق مسلح باشد.

2 – ضامن گلنگدن یا ضامن تیر آخر: که بعد از شلیک آخرین تیر، گلنگدن را در انتهای مسیر خود متوقف میکند و در سمت چپ سلاح بصورت برگه ای تعبیه شده.

تذکر – پس از توقف گلنگدن ،کافی است خشاب خالی را خارج کرده و خشاب پر را داخل کرده و گلنگدن را کمی به عقب کشیده و سپس رها کنیم و یا کافی است که سر ضامن گلنگدن را به طرف پائین فشار دهیم تا گلنگدن رها شده و سلاح مجددا مسلح شود.

3 – ضامن نیم چخماق : برای جلوگیری از ضربه زدن بی موقع چخماق است که در این حالت سلاح شلیک نمی کند .

تذکر – اگر خشاب داخل سلاح نباشد ، سلاح تیراندازی نمی کند حتی اگر مسلح باشد.

مختصات کلت برونینگ

کشور سازنده : بلژیک و آمریکا

کالیبر : 9 ×19 میلیمتر (پارابلوم)

وزن سلاح بدون خشاب : 850 گرم

وزن خشاب خالی : 80 گرم

وزن سلاح با خشاب پر : 090/1 کیلوگرم

طول سلاح : 2/20 سانتیمتر

تعداد خان : 6 عدد و گردش از چپ به راست

حجم خشاب : 13 فشنگ

برد مفید : 50 متر

برد نهایی : 1200 متر

مهمات این سلاح از انواع مهمات کالیبر 9 × 19 میلیمتری پارابلوم استفاده میشود.

+ نوشته شده در  جمعه ۲۶ مهر۱۳۹۲ساعت 11:58  توسط ب. ش  | 

صلوات بر محمد و آل محمد

 

طپانچه اعلام خبر ،جنگ افزاری است ساخت ایران که از سال 1355 شروع به ساخت گردید . طپانچه های اعلام خبر برای مشخص کردن موقعیت نیروهای پیاده یا آگهی خبرهای قراردادی بکار برده می شود. با فشنگ کالیبر 5/26 میلیمتری منور تغذیه میشوند ، دستی و بدون خان که برای شلیک فشنگهای اعلام خبر کوتاه (بدون چتر ) و بلند ( چتردار ) مورد استفاده قرار میگیرد. این سلاح فاقد ضامن و دستگاه نشانه روی بوده و نواخت تیر آن 10 الی 20 گلوله در دقیقه می باشد . این سلاح از دو قسمت اصلی لوله و بدنه تشکیل شده و برای گلوله گذاری و پوکه برداری لازم است ضامن نگهدارنده لوله را به سمت عقب کشیده ، لوله سلاح را جهت پر یا خالی کردن آماده نمود.

این سلاح در دو مدل تولید میشود:

1 – مدل ماشه دار (5/26  LP ) از طریق تاشدن لوله فشنگ گذاری میگردد و از طریق ماشه شلیک می کند.

2 – مدل بدون ماشه ( WT 5/26 LP ) از طریق دوران درپوش ته لوله ، فشنگ گذاری میگردد سپس با ضربه ، به ته طپانچه عمل شلیک انجام می شود.

مختصات فنی مدل ماشه دار (5/26  LP )

کالیبر : 5/26 میلیمتر

وزن سلاح : 900 گرم

برد گلوله با چتر : 150 متر

برد گلوله بدون چتر : 100 متر

طول سلاح : 21 سانتیمتر

طول لوله : 15 سانتیمتر

مختصات فنی مدل بدون ماشه ( WT 5/26 LP )

کالیبر : 5/26 میلیمتر

وزن سلاح : 450 گرم

برد گلوله با چتر : 150 متر

برد گلوله بدون چتر : 100 متر

طول سلاح : 5/18 سانتیمتر

طول لوله : 15 سانتیمتر

انواع مهمات

 

1 – مهمات منور : کوتاه (بدون چتر ) و بلند ( چتردار )

2 – مهمات دودزا : این مهمات با رسیدن به آخرین نقطه پرواز عمل می کند.

نکات ایمنی طپانچه

1 – از گلوله های معتبر که تاریخ مصرف آن به پایان نرسیده است استفاده کنید .

2 – چنانچه مهمات پس از شلیک عمل نکرد ، سریعا آنرا خارج نکنید.

3 – هرگز سلاح را در دسترس افراد غیر مجاز و آموزش ندیده قرار ندهید .

4 – همیشه سلاح را تمیز کرده و قطعات داخلی و دستگاه چکاننده را روغنکاری نمائید ( داخل لوله را با محلول آب و صابون نظافت کنید ).

5 – از سلاحهایی که لوله آن خود به خود باز میشود استفاده نکنید.

6 – سلاح دارای مهمات را بطرف انسان ، انبار سوخت ،انبار پوشاک و... نشانه روی نکنید.

7 – هنگام شلیک حتما هر دو دست را بالای سر کشیده ، سپس شلیک کنید.

8 – قبل از شلیک ، حتما جهت وزش باد را در نظر داشته باشید.

+ نوشته شده در  جمعه ۲۶ مهر۱۳۹۲ساعت 11:58  توسط ب. ش  | 

صلوات بر محمد و آل محمد

 

Smith & Wesson

تاریخچه

تولید این رولورها را باید سال 1899 دانست یعنی سالی که کارخانه S & W اقدام به تولید رولور کالیبر 38 با لوله بلند و سیستم فشنگ کش دستی کرد.

در سال 1902 گونه بهینه سازی شده این مدل ارائه شد و لی شکل اصلی این رولورها در سال 1915 طراحی شد و در سال 1920 به ارتش و پلیس آمریکا تحویل داده شد.تا سال 1958 قریب به شش میلیون قبضه از این سلاح تولید شد که یک میلیون قبضه از آن در جنگ جهانی دوم استفاده شد و تعداد زیادی نیز به دیگر کشورها صادر شد.این رولورها یکی از بهترین رولورهای ساخته شده تا آن زمان بودند چنانکه هشتاد درصد نیروهای پلیس آمریکا از این مدل استفاده میکردند.نیروی هوایی و دریایی آمریکا نیز در طیف گسترده ای از این مدل رولورها استفاده کردندوشکل کلی آن مبنای تولید بسیاری از دیگر رولورها شد که در فرانسه،اسپانیا و انگلیس ساخته شدند.

مشخصات

این رولورها همگی مجهز به ماشه دو زمانه هستند .توپی این مدل شش تیر می باشد و توسط دو ضامن ( یکی در جلوی توپی و زیر لوله و دیگری در قسمت پشت توپی و سمت چپ سلاح جاسازی شده )قفل می شود.دستگاه نشانه روی در جلو و عقب ثابت می باشد که البته در مدلهای جدیدتر نوع قابل تنظیم آن نیز ارائه شده .جنس اصلی قاب سلاح از فولاد کربنی میباشد که بعدا آلیاژهای آلمینیومی و فولاد ضد زنگ نیز در ساخت آن بکار گرفته شدند.لوله این سلاح در انواع 2 تا 5/8 اینچی ساخته شده و جنس آن معمولا از فولاد سخت با کروم مخصوص بوده.

تا کنون مدلهای مختلفی از سلاحهای کمری (رولور یا نیمه خودکار ) در کشور ما در خدمت نیروهای مسلح بوده اند در میان آنها تنها یک رولور ساخت شرکت اسمیت و وسون که مدل 10 نامیده میشود کارایی خود را در عرصه نظامی و پلیسی اثبات کرده است . رولور مدل 10 که با نام کالیبر 38 نیز شناخته میشود از دقت ، خوشدستی ، دوام ، کیفیت مناسبی برخوردارند.این سلاح کمری در دو مدل لوله 2 اینچی کوتاه و 4 اینچی متوسط در حال سرویس می باشند.نمونه هایی از مدل لوله 5 اینچی و 6 اینچی این سلاح بندرت در ایران دیده شده است. مدل نظامی آن تنها در فرم روکش قبضه با مدل پلیسی اندکی تفاوت دارد.این رولورها را هم میتوان بصورت چکاندن ماشه شلیک کرد و هم میتوان برای افزایش دقت تیراندازی ، چخماق را به عقب کشیده و سپس با فشار اندکی به ماشه ، عمل شلیک را انجام داد.

مختصات

کشور سازنده :        آمریکا

کالیبر :                   38/0 اینچ

ظرفیت توپی :          6 تیر

وزن سلاح خالی لوله 2 اینچی :      750گرم

وزن سلاح خالی لوله 4 اینچی :      860گرم

سرعت اولیه گلوله :           290 متر بر ثانیه

حداکثر برد لوله 2 اینچی :    870 متر

حداکثر برد لوله 4 اینچی :    992 متر

برد مفید لوله 2 اینچی :       46 متر

برد مفید لوله 4 اینچی :       59 متر

+ نوشته شده در  جمعه ۲۶ مهر۱۳۹۲ساعت 11:58  توسط ب. ش  | 

صلوات بر محمد و آل محمد

 این سلاح کمری در سال 1952 طراحی و ساخته شده و بعنوان تپانچه سازمانی ارتش چکسلواکی پذیرفته شد.بعلت برخورداری از کیفیت ساخت فوق العاده ، تا پایان جنگ سرد و حتی کمی پس از آن در حال خدمت در پلیس و نیروهای مسلح بسیاری از کشورها بوده.تولید این سلاح تا سال 1970 ادامه داشته و تعداد زیادی از آن هنوز در انبار مهمات برخی از کشورهای بلوک شرق یافت می شود.خشاب این سلاح با گلوله های پر قدرت 25 × 62/7 میلیمتری پر می شود.

تپانچه سی زد 52 علیرغم داشتن ظاهری قدیمی از دقت و قدرت فوق العاده ای برخوردار است و تنها تپانچه ایست که از سیستم گلنگدن غلطکی تأخیری سود میبرد.

مختصات

کالیبر :  25 × 62/7 میلیمتر

طول لوله :   43/11 سانتیمتر

طول سلاح :   21 سانتیمتر

وزن : 930 گرم

مکانیزم ماشه : دو زمانه

ظرفیت خشاب : 8 تیر

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۴ مهر۱۳۹۲ساعت 11:54  توسط ب. ش  | 

صلوات بر محمد و آل محمد

تاریخچه

پس از جنگ جهانی دوم وزارت کشور چکسلواکی از شرکت (زبروجوفکا ) درخواست کرد که یک سلاح کمری جدید بسازد.سلاحی که شرکت یاد شده برای رفع این نیاز ارائه داد ، توسط دو برادر بنامهای (جان  و   یارو سلاو کرانچویل ) طراحی شد و در واقع یک کپی بسیار نزدیک از سلاحهای معروف والتر PP  و PPK با کالیبر ACP 32  بود.

مشخصات

این سلاح در ابتدا برای کاربرد تجاری و غیر نظامی به فروش می رفتند ، اما چندی بعد و تحت کنترل وزارت کشور چک برای نیروهای نظامی و پلیس ساخته شدند.ساخت این سلاح در سال 1970 پایان یافت. سلاحی است فشرده با ساختار کاملا فلزی که گلوله های نسبتا ضعیف 65/7 میلیمتری را شلیک می کند.این سلاح دارای مکانیزم رفت و برگشتی ساده با لوله ثابت میباشد.ماشه سلاح دارای عملکرد دو زمانه است و دارای یک چخماق و اهرم غیر مسلح سازی نصب شده روی بدنه می باشد.سایت های هدف گیری سلاح ثابت هستند.دکمه رها سازی خشاب در سمت چپ بدنه و بالا قراردارد.برگه ناظم آتش دو وضعیتی بالا آتش و پائین ضامن در سمت چپ بدنه تعبیه شده.

مختصات

کالیبر :      17×65/7 میلیمتر ACP 32 

طول :      7/16 سانتیمتر

ارتفاع :     2/12 سانتیمتر

طول لوله :    6/9 سانتیمتر

وزن با خشاب خالی :    706 گرم

وزن با خشاب پر :   770 گرم

ظرفیت خشاب :    8 تیر

سرعت دهانه :   300 متر بر ثانیه

برد مفید : 50 متر 

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۴ مهر۱۳۹۲ساعت 11:53  توسط ب. ش  | 

 

صلوات بر محمد و آل محمد

سلاح کمری لاما 380 ساخت یکی از شرکتهای اسلحه سازی خوب کشور اسپانیا به نام گابیلوندو Gabilondo) ) است.اساس کارکرد آن کاملا شبیه کلت 45 یا 1911 است.(این سلاح بنام 1911 مینی نیز نامیده می شود ) در حقیقت لاما مدل 380 نمونه کوچک و سبکتر شده سلاح کمری کلت 45 می باشد .این سلاح جهت استفاده نیروهای پلیس مخفی و بعضی واحدهای حفاظت مورد استفاده قرار می گرفت هر چند هم اینک نیز این سلاح کمری توسط برخی از نیروها هنوز مورد استفاده قرار میگیرد.

لاما 380 همانند مدل بزرگتر خود یعنی کلت 45 یا 1911 علاوه بر ضامن قبضه ای و ضامن قفل گلنگدن از مکانیزم ضامن سوزن نیز سود می برد.این ضامن اجازه حرکت را تا زمانی که ماشه سلاح به عقب کشیده نشود را نمی دهد.امروزه تقریبا در تمام سلاحهای کمری مدرن از این مکانیزم ایمنی علاوه بر سایر مکانیزمها نیز استفاده می شود.در صورت رها شدن سلاح و ضربه خوردن به چخماق و رها شدن به هر دلیل دیگری ، این ضامن نقش مهمی را در جلوگیری از شلیک ناخواسته ایفا می کند.نحوه باز و بست این سلاح درست مشابه کلت 45 میباشد

مختصات

کالیبر                             17×65/7 میلیمتر

طول سلاح                       9/15 سانتیمتر

ارتفاع                             11 سانتیمتر

وزن خالی                       623 گرم

سایت نشانه روی            جلو ثابت،عقب قابل تنظیم در سمت

جنس قبضه                     پولیمر و یا چوبی

ظرفیت خشاب                 7 فشنگ

ایمنی                             ضامن قبضه،ضامن سوزن،ضامن آلات متحرک

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۴ مهر۱۳۹۲ساعت 11:50  توسط ب. ش  | 

صلوات بر محمد و آل محمد

 

 

کلت زعاف در سال 1369 توسط صنایع جنگ افزار سازی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با الهام از کلت   (sigsauer p 226 ) طراحی و تولید گردید. سلاحهای کمری زیگ زائور در سال 1987 در آلمان غربی شروع به تولید گردیدند. کلت زُعاف با فشار مستقیم گاز باروت مسلح و لوله آن با هوا خنک میشود.دارای دستگاه نشانه روی از نوع مگسک و شکاف نشانه روی و هر کدام قابلیت تنظیم در سمت را دارند . این سلاح دارای 4 ضامن میباشد که عبارتند از :

1 – ضامن قفل بدنه یا ضامن گلنگدن : بالای ماشه قرار دارد و جهت باز و بسته کردن سلاح مورد استفاده قرار میگیرد.

2 – ضامن تیر آخر : جهت جلب توجه به خالی شدن خشاب .

3 – ضامن اصلی : که بین ضامن تیر آخر و ضامن گلنگدن قرار دارد ، با پائین دادن این ضامن چخماق به حالت مسلح در آمده ولی به سوزن ضربه نمی زند .

4 – ضامن خشاب گیر : جهت تعویض خشاب

 

کالیبر

19 × 9 میلیمتر

طول سلاح

6/19 سانتیمتر

ارتفاع سلاح

9/13 سانتیمتر

طول لوله

2/11 سانتیمتر

تعداد خان و گردش

6 عدد راستگرد

وزن سلاح بدون خشاب

750 گرم

وزن خشاب خالی

95 گرم

ظرفیت خشاب

15 تیر

برد مفید

50 متر

 
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۴ مهر۱۳۹۲ساعت 11:29  توسط ب. ش  | 

صلوات بر محمد و آل محمد

شاید کمتر کسی از وجود سلاح زیر آبی مطلع باشد و دلیل این امر محرمانه بودن این سلاح برای مدت زمانی طولانی بوده است . پی 11 یک سلاح سبک دستی ویژه شلیک در زیر آب است و قدرت شلیک 5 گلوله را دارد. در این سلاح از خشاب استفاده نشده است و لوله سلاح نقش خشاب را نیز ایفا می کند . در واقع در هر5 لوله این سلاح 5 گلوله قرار داده شده و بعد از اتمام گلوله ها میتوان بلافاصله با تعویض لوله ، سلاح را پر کرد . اما برای پر کردن لوله ها چاره ای نیست مگر اینکه لوله ها را به کارخانه هکلر و کخ ارسال نمائید تا در آنجا عمل پر کردن لوله ها انجام شود. سلاح در دهه 70 طراحی و تولید شد و بطور رسمی در سال 1976 وارد ارتش آلمان گردید. این تپانچه دارتهائی را بعنوان گلوله پرتاب میکند و قدرت عمل در بالا یا زیر آب را دارد.

برد مؤثر سلاح در روی آب 30 متر و در زیر آب 15 متر میباشد.از این سلاح غواصان ارتشهای آلمان ، آمریکا ، دانمارک ، نروژ و اسرائیل برای حفاظت خود در مقابل عوامل انسانی و یا جانوران درنده دریائی استفاده میکنند.(شلیک و شارژ سلاح توسط باطری انجام میگیرد )

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۴ مهر۱۳۹۲ساعت 11:20  توسط ب. ش  | 


گفت‌وگو با امير سرتيپ دادرس در خصوص جايگاه 

ستاد مشترك  در ارتش جمهوري اسلامي ايران  

براي آشنايي بيشتر با نقش تحريم‌ها در توانمند ساختن ارتش جمهوري اسلامي ايران و همچنين درك بهتر چگونگي هماهنگي ميان نيروي‌هاي زميني، دريايي، هوايي و قرارگاه پدافند هوايي ارتش به سراغ امير سرتيپ محمد حسين دادرس رئيس ستاد مشترك ارتش رفته و با وي به گفت و گو نشستيم.


در اين گفت‌وگو امير سرتيپ دادرس درخصوص جايگاه اين ستاد در ارتش جمهوري اسلامي ايران گفت: درهمه سازمان‌هاي نظامي دنيا يك سازماندهي براي هدايت نيروهاي مسلح صورت مي‌گيرد. در كشور ما ستاد مشترك ارتش هماهنگي بين نيروهاي هوايي، دريايي، زميني و پدافند با يكديگر را برعهده دارد.


به عنوان مثال اگر اين نيروها در يك عمليات بخواهند مشتركاً عمل، هدايت و رهبري بشوند نياز به يك سازماندهي متمركز دارند كه اين وظيفه بر عهده ستاد مشترك است و اين ستاد در همه كشورها به نوعي وجود دارد.


وي افزود: فرض كنيد كه صنايع دفاعي ما بخواهد بالگردي بسازد كه اين بالگرد به يك شناور منتقل شود و يك مأموريتي انجام دهد، چه اين بالگرد را هوانيروز و چه صنايع بخواهند بسازند، هم آهنگي و هم راستايي بين اين دو توسط يك سازماني بايد انجام بشود. يا فرض كنيد نيروي زميني در يك عملياتي در آينده بخواهد ايفاي نقش كند كه اين ايفاي نقش بايد با پشتيباني هوايي همراه باشد. خوب مهمات و فرهنگ آموزش اينها با هم متفاوت است، ستادي كه آنها را هدايت مي‌كند و برآيند نيرو را در يك جا فرود مي‌آورد ستاد مشترك است. پس ضرورت ستاد مشترك در جنگ و صلح احساس مي‌شود.


نقش تحريم‌ها در تقويت بنيه دفاعي كشور


رئيس ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامي ايران درخصوص نقش تحريم‌ها در توانمندسازي نيروهاي مسلح كشورمان گفت: تحريم پديده‌اي است كه ما بعد از انقلاب همواره شاهد آن بوده‌ايم، تحريم شگرديست كه دشمنان ما از گذشته دور و حتي از صدر اسلام به نوعي توسط آن با توانمندي‌هاي دنياي اسلام مقابله مي‌كردند.
تحريم امروز نيز در اندازه زيادي متوجه نظام جمهوري اسلامي ايران است و اگرچه مي‌تواند در بخشي از قسمت‌ها در حوزه‌هاي مختلف به ما فشارهايي را وارد بياورد اما براي ما دستاوردهاي خوبي داشته است.


وي تصريح كرد: آنجا كه دشمنان احساس كنند اين دستاوردها مي‌تواند توانمندي‌هايي را در كشور ايجاد كند خودشان معمولاً كمي دايره تحريم‌ها را كم مي‌كنند كه اين توانمندي‌ها ايجاد نشود.
امير سرتيپ دادرس با بيان اينكه تحريم‌ها عليه يك كشور مي‌تواند آن كشور را به خودكفايي برساند، تصريح كرد: مقام معظم رهبري تحريم انتخابي را براي بنيه دفاعي توصيه كردند، اين تحريم انتخابي براي يك دوره زماني ميان مدت نتيجه‌اش اين شد كه بنيه دفاعي كشور از يك استقلال برخوردار شود. يعني در حال حاضر بنيه دفاعي ما چه در صنايع دفاعي كشور، چه در سپاه، ارتش و يا نيروي انتظامي وابستگي به نيروهاي خارجي و دنياي قدرت ندارد.
وي گفت: تحريم را كه اگر مديران خوب تدبير كنند قابليت‌ها و ظرفيت‌هاي بسيار زيادي براي كشور ايجاد خواهد كرد.

رئيس ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامي ايران با بيان اينكه تحريمي كه امروز متوجه نظام شده است در صنايع دفاعي مي‌تواند منشاء يك حركت تند باشد، گفت: به عنوان مثال ما مي‌توانيم در سطح كشور تمام نيازمندي‌ها، واردات و تمام آن چيزي را كه برايمان به نوعي وابستگي ايجاد مي‌كند را با كمك مراكز پژوهشي، صنعتي، تحقيقاتي و دانشگاه‌ها احصا كنيم.
اين حركت مي‌تواند هم بازار كار بزرگي براي كشور ايجاد كند و هم مي‌توانند توان صنعتي كشور را در جهت پاسخگويي به نيازها جهت‌دار كند.
وي ادامه داد: امروزه در بنيه دفاعي كشورمان توانمندي بسيار زيادي وجود دارد كه اگر اين توانمندي بتواند با تدبير، با توانمندي صنعتي كشور با هم يك رابطه معنايي داشته باشند قطعاً ما يك جهش بسيار ارزشمند در عبور از تحريم‌ها خواهيم داشت.
امير سرتيپ محمدحسين دادرس با بيان اينكه ارتش جمهوري اسلامي ايران توانسته است تحريم‌ها را به فرصت تبديل كند، گفت: در داخل ارتش با تدبيري كه فرمانده معظم كل قوا ابلاغ كردند، توانستيم مراكز پژوهشي بسيار فعالي را ايجاد كنيم كه نتايج بسيار خوبي نيز برايمان داشت.
به طور مثال در حوزه هوايي در چندين سال گذشته توانمندي ساخت هواپيما را پيدا كرديم. در گذشته ما در مرتبه ابتدايي‌تري بوديم. يعني اگر مي‌خواستيم وسيله‌اي را بسازيم نياز داشتيم اين وسيله را باز كنيم و به صورت دريافت دانش كافي از آن وسيله به يك مرحله ابتدايي طراحي برسيم اما امروز با شناختن و احساس يك نياز و دريافت يك تهديد و ملاحظه يك پديده بيروني كه در حوزه دفاعي ظاهر مي‌شود، مي‌توانيم آنرا تهيه كنيم. يعني توان دانشي كشور در اندازه‌اي است كه مي‌تواند پاسخ مناسب به نيازها را بدهد.
رئيس ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامي ايران تصريح كرد: امروز ما در داخل ارتش از يك توان بسيارعالي بهره مي‌بريم. ارتقاء و ساخت انواع موشك‌ها، مراكز بسيار فعالي كه قطعه سازي را به صورت يك نهضت ادامه مي‌دهند به گونه‌اي كه ما براي اورهال و براي به روز كردن و سر پا نگه داشتن وسايل نيازي به خارج نداشته باشيم.
وي افزود: ارتش خيلي وقت است كه در تحريم است اما ادوات دفاعي در اندازه بسيار خوب وظيفه خود را انجام مي‌دهند. در حوزه دريايي ما به توانمندي‌هاي بسيار بالايي رسيده ايم. امروز ناو جماران به آب‌هاي آزاد، اقيانوس‌ها و آبهاي دور اعزام مي‌شود و خوشبختانه اين اعزام بركات زيادي هم براي دنياي اسلام داشته است.
امير سرتيپ محمد حسين دادرس گفت: اگر شما به گذشته درياي سرخ نگاه كنيد مي‌بينيد كه ناامني دريايي بسيار زيادي در اين منطقه بود اما امروز با حضور قدرتمند نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران پديده راهزني دريايي چه در آنجا و چه در سطح دنيا محدود شده است. ما در اين اقدام بزرگ با تجاربي كه از دفاع مقدس و همچنين تجارب ارزشمند نظامي كه داشتيم توانستيم به كشورهاي ديگر، كشورهايي كه حتي ارتباط نزديك هم با آنان نداشتيم كمك كنيم. اين اقدام ما متوجه جوامع بين‌المللي و جهاني بوده است و ارتش به عنوان يك وظيفه انساني و يك اقدام بشردوستانه و صلح دوستانه آنرا دنبال كرده است.
وي با بيان اينكه امروز زيرسطحي‌ها و موشك‌هاي سطح به دريا را خودمان مي‌سازيم، در حوزه پدافندي يك پوشش مناسب راداري درحد نياز و در اندازه مورد نياز در سطح كشور داريم، تاكيد كرد: يك زماني بود كه مدت‌ها منتظر يك لامپ بوديم و تجهيزاتمان خوابيده بود اما امروز خودمان در اندازه بيشتر از آن چيزي كه در گذشته داشتيم متناسب با نيازهايمان تهيه كرده ايم. بالگردهايمان امروز بسيار فعال هستند و بيش از گذشته پرواز دارند و تجهيزاتمان را خودمان ارتقاء و تهيه مي‌كنيم.
وي افزود: با وجود تحريم‌هاي بسيار توانستيم، تانك‌ها و توپ‌هاي جديدي بسازيم و اينها همه توانمندي‌هايي است كه به بركت همين تحريم‌ها و توجه به اقتصاد مقاومتي شكل گرفته است.
رئيس ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامي ايران تصريح كرد: ببينيد خلاقيت در اقتصاد مقاومتي، بارور مي‌شود. در اين نوع اقتصاد مصرف نكردن و كم مصرف كردن نيست بلكه بهره‌برداري و بهينه كردن توانمندي هاست كه اين بهينه كردن در مرتبه‌اي از پاسخ گويي به نيازها قرار مي‌گيرد كه الحمدلله ما به اين مرتبه در حوزه نظامي رسيده ايم.

حضور نيروهاي نخبه، متخصص و مؤمن در ارتش
روي در ادامه درباره نقش نيروي انساني مؤمن و متعهد در رفع نيازهاي علمي كشور نيز گفت: نقش عنصر انساني بسيار اساسي و تعيين كننده است. اگر به نظريه‌پردازي نظريه‌پردازان گذشته نگاه كنيم، مي‌بينيم كه مبناي نظريه آنها معمولاً بر تجهيزات استوار بوده است و براساس همان نظريه دنياي قدرت روابط خارجي، سياسي و بيرون خود را تنظيم مي‌كرد اما امروز نظريه‌پردازان به وجود نيروي انساني متعهد و متخصص در ارتش اذعان دارند.
امير سرتيپ محمد حسين دادرس تصريح كرد: امروز نيروي انساني در ارتش ما مؤمن، معتقد، متعهد و متخصص است، به بركت نظام جمهوري اسلامي آموزه‌هاي قرآني و حديث بين كاركنان ترويج پيدا كرده است. در كنار ترويج اين آموزه‌ها معنويت و استواري بسياري نيز بين نيروي انساني پديدار شده است.
رئيس ستاد مشترك ارتش با اشاره به اينكه نيت كشورهاي صاحب قدرت اينست كه با اختلاف انداختن و ايجاد دشمني بين ملت‌ها به يك نتيجه مطلوب برسند، خاطرنشان ساخت: دشمنان ما اوج خوشحاليشان در فاصله بين ملت‌هاست و لذت مي‌برند كه سلاح‌هايشان در مقابله هم قرار بگيرد البته به اميد روزي هستيم كه انشاءالله دنياي قدرت براي از بين بردن انسان‌ها تلاش نكند و سلاح براي نابودي بشر نباشد وتمامي تلاش‌ها براي يك رفاه عمومي در سطح دنيا باشد.
وي درباره جايگاه ارتش ايران در دنياي امروز نيز گفت: ارتش ايران در قبل از انقلاب يك ارتش وابسته بود. ببينيد سلاحي كه كشورهاي صاحب قدرت در اختيار ديگر كشورها قرار مي‌دهند در لحظه بحران كنترل آن در اختيار خودشان است و در سمتي حركت مي‌كند كه آنها مي‌خواهند و اين قدرت آفرين نيست. ما الحمدلله امروز چيزي مي‌سازيم كه به آن نياز داريم و كنترل آن در اختيار خودمان است. امروز تجهيزاتمان ايجاد استقلال براي ما كرده است. خلاقيت، غيرت، ديانت و استعداد ايراني به صحنه آمده و كارهاي بزرگي انجام داده است. امروزه دشمنان مي‌دانند كه تخصص جوانان اين مرز و بوم يك امنيت واقعي براي ما ايجاد كرده است.


كمك استقلال دفاعي كشور به عرصه‌هاي اقتصادي، سياسي، فرهنكي و نظامي كشور


امير سرتيپ دادرس با بيان اينكه سه دهه بعد از تشكيل جمهوري اسلامي، استراتژي ما از "دفاعي" به "بازدارنده" تغيير كرده است، تصريح كرد: اين شيوه تاثيرخود را در موضع‌گيري مقامات سياسي هم گذاشته است. اين يعني اينكه ما براساس يك پشتوانه‌اي چنين موضع گيري مي‌كنيم اما در سه دهه اخير چه تغييري در نيروهاي مسلح ما رخ داده است كه موجب تغيير در استراتژي نظامي ما شده است؟ وقتي ارتشي نيرو به مرز اعزام كند، اين اعلام خطر به طرف مقابل است. واكنش طرف مقابل در واقع همان حركت براساس استراتژي دفاعي است.
وي افزود: در نگاه بازدارندگي به نيات دشمن هم كار داريم. اين هم برانگيخته شدن از متن قرآن است. قرآن مي‌گويد: "به گونه‌اي آماده شويد كه دشمن خدا از شما بترسند."ما قصد حمله نظامي به هيچ كشوري را نداريم، ولي كسب و گسترش توان دفاعي برايمان مهم است. بنابراين توسعه توان نظامي نيز گامي در جهت رشد و توسعه كشور است. وقتي اينجا در كشور با قدرت امنيت را برقرار مي‌كنيم، اين دراقتصاد كشور هم تاثير مي‌گذارد.
وي با بيان اينكه اگر رخدادهايي مثل آنچه امروز در عراق اتفاق مي‌افتد، در ايران اتفاق بيافتد، آيا سرمايه‌گذاري خارجي محقق مي‌شود؟ گفت: سرمايه‌گذاري به محيط با ثبات نياز دارد.قدرت دفاعي توانمندي‌هاي عرصه‌هاي ديگر را باز مي‌كند. عرصه سياسي يا فرهنگي آن گاه كه پشتوانه قوي نظامي داشته باشد، موفق است و فضاي بزرگتري براي يك كشور ايجاد مي‌كند. از طرفي ديگر وجود امنيت، فضا را براي سرمايه‌گذاري اقتصادي فراهم مي‌كند. به همين دليل، دشمنان بافشار و تحريم تلاش مي‌كنند ما را از راه و هدفمان دور كنند.
رئيس ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامي ايران خاطرنشان كرد: در دولت نهم و دهم، وزارت دفاع يكي از اقدامات خود را توسعه ديپلماسي دفاعي قرار داد.


امير سرتيپ محمد حسين دادرس در پاسخ به اين سوال كه آيا مسئولين ما دغدغه نيروهاي مسلح در خصوص بودجه را درك مي‌كنند؟ گفت: قبل از اينكه به سوال شما پاسخ بدهم، اين را بدانيد كه در بين 16 كشور منطقه از نظر بودجه نظامي رتبه 15 را داريم. يعني برخلاف تصور، بودجه نظامي كشور براساس تهديدات دشمنان نيست ولي به دليل غيرت ايراني، توان نظامي جمهوري اسلامي ايران، با تكيه بر دستاوردهاي دفاعي به مرحله قابل قبولي رسيده است. همچنين بودجه نظامي هر كشور ارتباط مستقيمي با توليد ناخالص داخلي آن دارد. اين شاخص در تعيين بودجه نظامي بسيار اهميت دارد. ما به هر حال اعتبارات كمتري را به بخش نظامي تخصيص مي‌دهيم ولي فرماندهي معظم كل قوا به طور كلي، واقعيت نيروهاي مسلح را درك مي‌كنند.
وي افزود: در عين حال دشمنان نظام تبليغ مي‌كنند كه اعتبارات وسيعي در حوزه دفاعي تخصيص داده ايم.
رئيس ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامي در پايان با يادآوري اينكه نيروهاي مسلح به ويژه ارتش با قدرت مهارنشدني خود آمادگي دارد در صورت كوچك‌ترين تجاوزي به اين كشور از زمين و آسمان و جبهه‌هاي مختلف آتش‌بار حقيقي را به روي دشمن سرازير كند، تصريح كرد: كشورهاي تهديد‌كننده اگر دست از پا خطا كنند با پاسخ قاطع نيروهاي انقلاب كشورمان مواجه خواهند شد.
وي خاطرنشان كرد: ارتش امروز نيرويي مؤمن، معتقد و آرماني اين كشور است و قطعاً در مقابله با دشمنان از ظرفيت و توان خود استفاده مي‌كند و اجازه نمي‌دهد كوچك‌ترين خط و مرز اين كشور دچار نگاه نامحرمان‌ شود. هر چند دشمنان ما احساس مي‌كنند با ايجاد خلأها و رخنه‌هاي اقتصادي و فشارهاي مقطعي مي‌توانند براي اين ملت نگراني ايجاد كنند اما آنها در خواب غفلت به سر مي‌برند و نمي‌دانند كه فرهنگ عاشورايي اين ملت براي مقابله با تمام تهديدات كافي و بسنده به نظر مي‌رسد. تمام نيروهاي مسلح ما امروز در اوج و اقتدار قرار دارند و در بحث پدافند عامل و غيرعامل و جنگ سايبري و مقابله با تحركات بي‌فرجام دشمنان در منطقه حرف اول را مي‌زنند.
وي افزود: سياست‌هاي دفاعي ما يك نگاه بازدارنده است. نگاه بازدارنده به نيات دشمن توجه دارد و نگاه بازدارنده، يك نگاه عميقي است و در يك زمان و مكان خاص خلاصه نمي‌شود.
ما متوجه تمام تهديداتي كه بيشتر جنبه عمليات رواني دارد و يا با خوي تجاوزكارانه آن تهديدكننده يك رابطه مستقيم دارد مد نظر داريم و متناسب با آن تهديد نيز خودمان را تجهيز كرده ايم.

* در گذشته اگر مي‌خواستيم وسيله‌اي بسازيم، نياز داشتيم اين وسيله را باز كنيم و به صورت دريافت دانش كافي از آن وسيله به يك مرحله ابتدايي طراحي برسيم. اما امروز با شناخت و احساس يك نياز و دريافت يك تهديد مي‌توانيم آنرا تهيه كنيم. يعني توان دانشي كشور در اندازه‌اي است كه مي‌تواند پاسخ مناسب به نيازها را بدهد
* در حوزه دريايي به توانمندي‌هاي بسيار بالايي رسيده ايم. امروز ناو جماران به آب‌هاي آزاد، اقيانوس‌ها و آبهاي دور اعزام مي‌شود و خوشبختانه اين اعزام بركات زيادي هم براي دنياي اسلام داشته است
* سياست‌هاي دفاعي ما مبتني بر يك نگاه بازدارنده است كه به نيات دشمن توجه دارد و در يك زمان و مكان خاص خلاصه نمي‌شود

منبع

+ نوشته شده در  جمعه ۱۹ مهر۱۳۹۲ساعت 11:45  توسط ب. ش  | 

صلوات بر محمد و آل محمد

 

این سلاح دوربین دار كالیبر 50/0 ، در سال 1990 و توسط كارخانه Truvelo طراحی و ساخته شد. هدف از ساخت این سلاح ، ارائه یك تفنگ دقیق و قدرتمند برای مقابله با خودروهای سبك زرهی بود. ضریب خطای این سلاح ، معادل MOA1 می باشد كه حاكی از مهندسی ساخت فوق العاده آن است. برد این سلاح در حدود 1500 متر اعلام شده كه گلوله های آن ، خاصیت كشندگی خود را تا برد بیشتری هم حفظ می كنند. بدنه سلاح از جنس فولاد ساخته شده است. گلنگدن آن ، در جلو دارای 2 زبانه و در عقب دارای یك زبانه است كه درون بدنه سلاح چفت می شوند. زبانه عقبی سلاح درواقع زائده ای است كه سوزن آن را عقب می كشد. لوله سلاح از نوع شیاردار خنك شونده و شعله پوش آن از نوع كاهنده لگد است. این سلاح ، در دو نوع خشابدار 5 تیری و بدون خشاب تكتیرزن ساخته می شود. یك دوپایه مخصوص در جلو و یك دستگیره عمودی در زیر قنداق كشویی و آلومینیومی آن ، باعث حفظ هرچه بیشتر تعادل سلاح در هنگام شلیك می شود. این سلاح ، فاقد شكاف درجه و مگسك نشانه روی است. ولی به ریل یونیورسال مجهز شده تا قابلیت نصب انواع دوربین را داشته باشد.

مشخصات فنی:كالیبر: 99 × 7/12
طول سلاح: 1510 میلیمتر
طول لوله: 950 میلیمتر
وزن سلاح: 16 كیلوگرم
مكانیزم: گلنگدن دستی
ظرفیت خشاب: 5 تیر 

+ نوشته شده در  شنبه ۶ مهر۱۳۹۲ساعت 21:15  توسط ب. ش  | 

دوستت دارم مادردر گذشته که فشنگ به صورت امروزی مرسوم نشده بود، باروت و گلوله از سر لوله داخل لوله ریخته می‌شد و با سنبه فشرده می‌شد و در ابتدای لوله هم چاشنی یا سنگ چخماق از طریق سوراخ کوچکی، باروت را منفجر  می‌کرد.

انواع تفنگ‌های شکاری:

اگر از تعریف تفنگ که عموماً با آن آشنایی دارند بگذریم، باید گفت که به طور کلی دو نوع تفنگ شکاری وجود دارد:

تفنگ گلوله زنی (Rifle) و تفنگ ساچمه زنی (Shotgun) :

تفنگ‌های گلوله زنی برای پرتاب یک عدد گلوله (Bullet) سربی که عمدتاً دارای روکش برنجی یا مسی هستند به کار می‌رود و تفنگ‌های ساچمه زنی برای پرتاب تعدادی ساچمه (Shot) سربی بکار گرفته می‌شوند. بدین ترتیب سلاح‌های گلوله زنی دقیق و درعین‌حال مخرب‌تر از تفنگ‌های ساچمه زنی هستند. از طرف دیگر تفنگ‌های ساچمه زنی نیاز به هدف‌گیری دقیق ندارند و لذا با این نوع تفنگ‌ها می‌توان اهداف متحرک را بهتر مورد هدف قرارداد، با این حال برد مفید این سلاح‌ها بسیار کمتر از سلاح‌های گلوله زنی هستند.

ذکر این نکته ضروری است که بعضی از افراد تفنگ‌های بادی را تفنگ ساچمه زنی می‌نامند. در واقع این دو از یکدیگر متمایز هستند. اگرچه تفنگ‌های بادی هم نوعی ساچمه سربی پرتاب می‌کنند اما از آنجا که انرژی آن‌ها از هوای فشرده تأمین می‌شود لذا به آن‌ها تفنگ بادی گفته می‌شود (Air Rifle).

کالیبر و نمره در سلاح‌های گلوله زنی و ساچمه زنی:

قطر داخلی لوله در تفنگ‌های گلوله زنی و ساچمه زنی دارای تنوع زیادی است.

قطر داخلی لوله در تفنگ‌های گلوله زنی را کالیبر (Caliber) می‌گویند که بر حسب میلی‌متر یا اینچ بیان می‌شود. تنوع کالیبر در تفنگ‌های گلوله زنی بسیار زیاد است. البته عدد یک کالیبر صرفاً به قطر داخلی لوله تفنگ اشاره نمی‌کند بلکه فشنگ مورد استفاده در هر کالیبری از نظر ویژگی‌ها و اندازه‌های پوکه، منحصربه‌فرد است.

قطر داخلی لوله تفنگ‌های ساچمه زنی را نمره یا مقیاس (Gauge) می‌گویند و واحد خاصی ندارد. لوله تفنگ‌های ساچمه زنی در نمره‌های مختلف از قبیل 10، 12، 16، 20، 28 و 410 عرضه می‌شود. این مقیاس دارای تعریف خاصی است؛ بنابراین تعریف، قطر داخلی لوله تفنگ ساچمه زنی در یک مقیاس معین برابر است با قطر همان تعداد گلوله سربی به نحوی که وزن آن تعداد گلوله سربی معادل یک پوند باشد.

مثلاً قطر داخلی لوله تفنگ نمره 12 معادل قطر یک عدد گلوله سربی است که وزنی معادل یک دوازدهم پوند داشته باشد (هر پوند معادل ۴۵۳گرم است). این قاعده در مورد تفنگ ساچمه زنی نمره 410 صادق نبوده و قطر داخلی لوله این تفنگ 410 هزارم اینچ است؛ بنابراین هر چه نمره یک تفنگ کوچک‌تر می‌شود، قطر داخلی لوله آن بزرگ‌تر می‌شود؛ یعنی نمره 10 بزرگ‌تر از نمره 12 است. متداول‌ترین نمره در تفنگ‌های ساچمه زنی نمره 12 است.

برعکس تفنگ‌های گلوله زنی، در تفنگ‌های ساچمه زنی تنوع زیادی از نظر طول فشنگ مشاهده نمی‌شود. معمولاً پوکه این فشنگ‌ها در سه اندازه 70 میلی‌متر (دو و سه چهارم اینچ)، 76 میلی‌متر (سه اینچ) و 89 میلی‌متر (سه و نیم اینچ) وجود دارد. در پوکه‌های 76 و 89 میلی‌متری مقدار وزنی بیشتری ساچمه وجود دارد که به این نوع فشنگ‌ها اصطلاحاً مگنوم (Magnum) می‌گویند.

انواع سلاح‌ها از نظر مکانیزم فشنگ گذاری و مسلح شدن:

کمرشکن:

تفنگ‌های تک لول و دولولی هستند که برای فشنگ گذاری باید آن‌ها را تا کرد.

چخماقی (Hammer) :

با باز کردن تفنگ، فشنگ گذاری می‌شود و برای مسلح کردن باید چخماق را عقب کشید.

کوسه (Hammerless) :

چکش (ها) در داخل اسلحه جاسازی‌شده و از بیرون مشاهده نمی‌شود. با باز کردن سلاح، مسلح می‌شود.

گلنگدنی (Bolt Action) :

با زدن گلنگدن یک فشنگ از خزانه داخل لوله شده و همزمان تفنگ مسلح می‌شود.

دستکش یا پمپی (Pomp Action) :

با کشیدن دسته‌ای که زیر لوله سلاح قرار دارد، یک فشنگ از خزانه داخل لوله شده و همزمان تفنگ مسلح می‌شود.

اهرمی (Lever Action) :

با کشیدن اهرمی که زیر اسلحه و نزدیک ماشه قرار دارد، یک فشنگ از خزانه داخل لوله شده و همزمان تفنگ مسلح می‌شود.

نیمه خودکار (Semi Automatic) :

فقط یک بار گلنگدن کشیده شده و بدین ترتیب یک فشنگ داخل لوله می‌شود و همزمان تفنگ مسلح می‌شود. بعد از هر بار شلیک پوکه خالی به بیرون پرتاب‌شده و یک فشنگ دیگر در لوله قرار می‌گیرد و همزمان تفنگ مسلح شده و آماده شلیک بعدی می‌شود. تفاوت آن با تفنگ‌های خودکار (Automatic) این است که لازم است برای هر شلیک یک بار ماشه را چکاند و سلاح به صورت مسلسل عمل نمی‌کند. اصولاً در شکار، از سلاح‌های خودکار (مسلسل) استفاده نمی‌شود.

انواع سلاح‌ها از نظر خزانه فشنگ:

بدون خزانه فشنگ:

فشنگ مستقیماً داخل لوله سلاح قرار داده می‌شود. در تفنگ‌های کمرشکن.

با خزانه فشنگ ثابت:

عمدتاً در تفنگ‌های گلنگدنی مخزن فشنگ در زیر گلنگدن کار گذاشته‌شده و از بالا فشنگ داخل خزانه می‌شود.

با خزانه فشنگ متحرک (خشاب) (Magazine) :

عمدتاً در تفنگ‌های گلوله زنی به خصوص نوع خفیف. تعدادی فشنگ در خشاب قرار داده‌شده و سپس خشاب از زیر تفنگ داخل می‌شود.

خزانه فشنگ لوله‌ای (Tube Magazine) :

در برخی از کالیبرهای تفنگ‌های گلوله زنی مثل خفیف و در تعدادی از تفنگ‌های ساچمه زنی به خصوص از نوع دستکش و اهرمی. فشنگ گذاری معمولاً از زیر تفنگ به داخل لوله‌ای که حکم خزانه فشنگ را دارد و در زیر لوله و به موازات آن کار گذاشته‌شده است، انجام می‌گیرد.

انواع سلاح‌ها از نظر تعداد لوله:


تک لول (Single Barrel) :

عمده سلاح‌های گلوله زنی و تعدادی از سلاح‌های ساچمه زنی دارای یک لوله هستند.

دولول (Double Barrel) :

معدودی از سلاح‌های گلوله زنی و بسیاری از سلاح‌های ساچمه زنی دارای دو لوله هستند. در برخی از تفنگ‌ها یکی از لوله‌ها گلوله زنی و یکی دیگر ساچمه زنی است. سلاح‌های دولول در دو شکل دولول کنار هم (Side by Side) و دولول روی هم (Over/Under) وجود دارند.

چند لول:

عمدتاً سه لول و در مواردی چهار لول هم مشاهده می‌شود. البته بیشتر در سلاح‌های قدیمی دیده می‌شود. عمدتاً ترکیبی از گلوله زنی و ساچمه زنی هستند.

انواع سلاح‌ها از نظر ظرفیت تعداد شلیک:

تک گلوله در تفنگ‌های تک لول (Single Shot)

چند گلوله متناسب با تعداد لوله‌های تفنگ

چند گلوله در تفنگ‌های تک لول با توجه به ظرفیت خزانه فشنگ

قوانین استفاده از تفنگ‌های شکاری در ایران:

در ایران هر فرد دارای 18 سال می‌تواند سه تفنگ داشته باشد. یک تفنگ گلوله زنی برای شکار پستانداران، یک تفنگ گلوله زنی با کالیبری کوچک‌تر از 6 میلی‌متر برای تمرین تیراندازی ( به این نوع سلاح‌ها اصطلاحاً خفیف گفته می‌شود و معروف‌ترین آن کالیبر 22 است و یک تفنگ ساچمه زنی برای شکار پرنده( البته اقلیت‌های دینی می‌توانند برای شکار برخی از حیوانات دیگری مثل گراز و خرگوش با تفنگ ساچمه زنی نیز پروانه شکار دریافت کنند). برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه دریافت مجوز سلاح‌های شکاری به مطلب مصاحبه با معاونت محترم اسلحه و مهمات ارتش جمهوری اسلامی در آدرس http://bshahraki.blogfa.com/post-376.aspx مراجعه فرمایید.

شایان‌ذکر است صدور مجوز نگهداری و حمل سلاح به عهده نیروهای نظامی و صدور مجوز شکار با تفنگ‌های شکاری به عهده سازمان حفاظت محیط‌زیست است. بر اساس قوانین ایران، به تفنگ‌هایی که کالیبر آن‌ها کوچک‌تر از 6 میلی‌متر باشد، پروانه شکار داده نمی‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه دریافت پروانه شکار به سایت سازمان حفاظت محیط‌زیست مراجعه فرمایید.

بر گرفته از سایت:

http://www.iran-tourism.ir


+ نوشته شده در  سه شنبه ۶ فروردین۱۳۹۲ساعت 10:53  توسط ب. ش  | 

صلوات بر محمد و آل محمد

 

تکمیل و توسعه طرحهای انتخاب نوع شلیک ، اسلحه های کمری نظامی بزرگ برای کارکنان نظامی بعنوان یک جنگ افزار دفاعی در شوروی در اواخر دهه 1920 میلادی آغاز شد و در نهایت ، بدون دستیابی به هیچگونه موفقیتی پایان یافت . اماپس از پایان جنگ جهانی دوم ، این ایده دوباره احیاء شد . در این زمان ، نیروی زمینی شوروی با معرفی گلوله جدید 9 میلیمتری خواستار یک اسلحه کمری بزرگ و نیمه خودکار با امکان شلیک کاملا خودکار و کنترل شده و قنداق جداشونده شد.

چنین جنگ افزاری در سال 1951 توسط ( ایگور استچکین )طراحی شد و بهمراه اسلحه ماکاروف PM که از همان کالیبر برخوردار بود ، توانست از نیروی زمینی ایالات متحده مجوز دریافت کند . این اسلحه جدید که  APS نام دارد ، برای خدمه واحدهای توپخانه ، زرهی و تانکها و همچنین کاربران RPG 7 و افسران خط مقدم ارائه شد . اما بزودی مشخص شد که حمل    APS با قاب و قنداق سنگینش بسیار مشکل میباشد ، اما فاقد توان لازم مورد نیاز برای یک جنگ افزار نظامی بود و بنابراین از خدمت کنار گذاشته شد و در انبار قرار گرفت . اما در دهه 1970 میلادی ، با نصب یک لوله گسترده تر شده و قطعات جدید در دهانه اسلحه ، نمونه APSB ارائه شد .این نمونه دارای صدا خفه کن و قنداق جداشونده بود .

در دهه پر کشمکش 1990 ، APS بار دیگر در دستان مأموران اعمال قانون روسیه جان دوباره ای گرفت . APSدر مقایسه با نمونه اصلی ماکاروف PM دقت و توان بالاتری داشت . APSهمچنین از دقت شلیک دوباره بسیار خوبی در حالت نیمه خودکار و کاملا خودکار برخوردار بود . در حال حاضر ، با وجود پیدایش اسلحه های مدرن تر و توانمند تر مثل : یاروگین PYA یا GSH-18 هنوز APS توسط نیروهای اعمال قانون روسیه مورد استفاده قرار میگیرد. و این امر تا حدودی بدلیل قابلیت آماده شدن سریع مهمات 18 × 9 میلیمتری نسبتا کم قیمت ، دقت خوب و لگد پائین این اسلحه میباشد .امروزه این اسلحه در قالبهای رزمی بالا باز قرار داده میشود و نه در قالب سنگین ناکارآمد قبلی .

مشخصات اسلحه کمری استچکین

APS یک اسلحه کمری سبک با سازه کامل فلزی ، چخماق خارجی و ماشه دو حالته میباشد .برگه ناظم آتش سه حالته که بر روی گلنگدن قرار گرفته است ، امکان انتخاب شلیک تک تیر یا رگبار را فراهم  می آورد .برای پائین آوردن نواخت تیر تا حد قابل کنترل 600 گلوله در دقیقه ، APS دارای یک کاهش دهنده نواخت تیر پیستون شکل میباشد که بر روی قبضه نصب شده است . فنر ارتجاع اسلحه در اطراف لوله واقع شده است . سایت جلویی بر روی گلنگدن ثابت شده است و سایت عقبی را میتوان بسته به برد شلیک ، در وضعیت 25 ، 50 ، 100 و 200 متر قرار دارد . برای بهبود دقت در حالت دور برد و کاملا خودکار ، میتوان یک قنداق ، قاب را به قبضه متصل کرد . قنداق ، قابهای قبلی از جنس چوب بودند اما در نمونه های جدیدتر از مواد پلاستیکی استفاده شده است .

مختصات فنی اسلحه کمری استچکین

کشور سازنده : شوروی سابق

کالیبر : 18 × 9 میلیمتر pm

طول کلی : 225 میلیمتر

وزن با خشاب خالی : 1020 گرم

وزن با خشاب 20 فشنگی : 1220 گرم

طول لوله : 140 میلیمتر

ظرفیت خشاب : 20 گلوله

نرخ آتش : 600 گلوله در دقیقه 

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱ اسفند۱۳۹۱ساعت 21:54  توسط ب. ش  | 

صلوات بر محمد و آل محمد 

آخرين محصول جاسوسي ارتش آمريکا که هفته گذشته لو رفت

اين پشه مصنوعي با کنترل از راه دور علاوه بر دوربين مخفي و ضبط صدا،  خود يک آزمايشگاه کامل است که با گرفتن نمونه سلول فرد و با آناليز DNA  آن و تطبيق آن با بانک اطلاعاتي خود ،اطلاعات شخص را مخابره مي کند . در ضمن ميتواند يک Micro RFID  را به پوست شخص تزريق کند که رديابي او را ساده کند . بدون اينکه شخص بفهمد .

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۵ مرداد۱۳۹۱ساعت 19:59  توسط ب. ش  | 

صلوات بر محمد و آل محمد 


EW هنر و علمی است برای محافظت از استفاده دوستانه از طیف الكترومغناطیسی در عین ممانعت از استفاده خصمانه از آن. طیف الكترومغناطیسی شامل بسامدهای DC طیف مرئی و فراتر از آن است و لذا EW طیف كامل بسامد رادیویی، طیف فروسرخ، نوری و فرابنفش را در بر میگیرد.

(1-1) بخشهای مختلف جنگ الكترونیك عبارتند از : ESM ، ECM ، ECCM ، سلاحهای ضد تشعشعی

مطابق دسته بندی فوق EW بصورت كلاسیك چنین طبقه بندی میشود :
- اقدامات پشتیبانی الكترومغناطیسی (ESM) كه بخش گیرنده EW است.
- اقدامات ضد الكترونیكی (ECM) شامل اخلال، خاشاك (chaff) و فلیر (شعله زن) است كه به منظور مختل كردن سیستمهای راداری، مخابرات نظامی و سلاحهای جستجوگر گرما به كار میروند.
- اقدامات ضد ضد الكترومغناطیسی (ECCM) كه شامل تمهیداتی است كه در طراحی و عملیات سیستمهای راداری و مخابرات نظامی در نظر گرفته میشود تا با اثرات ECM مقابله كند.

سلاحهای ضد تشعشع (ARW) و انرژی هدایت شده (DEW) بخشی از EW محسوب نمیشدند با اینكه ارتباط تنگاتنگی با EW دارند. آنها در قسمت سلاحها قرار میگرفتند.
در سالهای اخیر زیر بخشهای جنگ الکترونیکی مطابق (1-2) در بسیاری از کشورها مجددا تعریف شده اند. در حال حاضر تعریفهای پذیرفته شده در NATO عبارت اند از :
- پشتیبانی جنگ الکترونیکی (ES) که همان ESM پیشین است.
- حمله الکترونیکی (EA) که همان ECM پیشین را در بر میگیرد، با این که سلاحهای ضد تشعشع و هدایت شده انرژی نیز به آن اضافه شده اند.
- حفاظت الکترونیکی (EP) که همان ECC, پیشین است.
ESM (یا ES) با مباحث جاسوسی سیگنالی (SIGINT) شامل جاسوسی مخابراتی مباحث (COMINT) و جاسوسی الکترونیکی (ELINT) کاملا تفاوت دارد، اگر چه تمام این به دریافت پیامهای ارسالی دشمن مربوط میشود. این تفاوتها که با افزایش پیچیدگی سیگنالها روز به روز نامشخصتر میشوند. مربوط به مقتضیاتی است که با توجه به آنها پیامهای ارسالی دشمن دریافت میشوند.

(1-2) جنگ الکترونیکی شامل EP یا ECCM پیشین، EA یا ECM پیشین + سلاحهای ضد تشعشع و سلاحهای انرژی هدایت شده، ES یا ESM پیشین است.

COMINT - سیگنالهای مخابراتی دشمن را به منظور گرفتن اطلاعات جاسوسی از سیگنالهایی که حامل این اطلاعات هستند، دریافت میکند.

ELINT - سیگنالهای غیر مخابراتی دشمن را به منظور تعیین جزئیات سیستمهای الکترومغناطیسی دشمن دریافت میکند تا بتواند اقدامات الکترومغناطیسی را برای آنها تدارک ببیند. بنابراین سیستمهای ELINT معمولا مقادیر زیادی داده را در مدت زمانهای طولانی جمع آوری میکنند تا بتوانند تحلیلهای مفصلی ارائه دهند.

ESM/ES - از طرف دیگر این قسمت سیگنالهای دشمن (اعم از مخابراتی و غیرمخابراتی) را، با هدف انجام اقدامی عاجل بر روی این سیگنالها و یا سلاحهای مرتبط با این سیگنالها، جمع آوری میکند. سیگنال دریافتی را میتوان مختل کرد و ای اطلاعات دست نخورده را به بخشی با قابلیت پاسخی مرگبار ارجاع داد. سیگنالهای دریافتی را میتوان جهت اطلاع از موقعیت محل استفاده کرد که شامل شناسایی نوع و محل نیروهای دشمن، سلاحها، یا امکانات الکترونیکی او میشود. سیستمهای ESM/ES بطور عمده داده های سیگنالی بسیاری را جمع آوری میکند تا بتواند میزان کارایی بالایی را با پردازشهای کمتری تامین کند. سیستمهای ESM/ES بطور عمده مشخص میکنند کدام یک از گسیلگرهای شناسایی شده در حال کار هستند و موقعیت آنها کجاست
+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۹ خرداد۱۳۹۱ساعت 23:51  توسط ب. ش  | 

صلوات بر محمد و آل محمد

سِلاح یا جَنگ‌اَفزار، وسیله‌ای است که برای کشتار و تخریب به‌کار می‌رود. از بعضی سلاح‌ها برای کاربردهای غیرنظامی یا ورزش و تفریح نیز استفاده می‌شود.

پیشینه

بهرام چوبین سردار ایرانی دورهٔ ساسانی، هنگام بازدید از محل فوران نفت خام در ناحیه بادکوب (باکو) با توجه به قدرت اشتعال‌زایی این ماده، بر آن شد تا نوعی جنگ‌افزار ساخته شود و این کار را به مهندسان ارتش ایران واگذار نمود. در مدتی کم‌تر از یک سال، پیکانی ساخته شد شبیه به موشک‌های امروزی که حامل گوی دوکی شکلی بود که به نفت خام آغشته شده بود و از روی تخته‌ای که بر پشت قاطر قرار داشت با کشیدن زه پرتاب می‌شد. این دستگاه از یک زه (رودهٔ خشک شده) و چوب گز ساخته شده بود که بر تخته سوار می‌شد و دارای ضامن بود که دارای پنج خدمتکار بوده‌است که دو نفر از آن‌ها کمانکش بودند و نفر سوم نشانه‌گیری می‌کرده‌است. نفر چهارم مسئول افروختن بخش آغشته به نفت خام بوده و نفر پنجم قاطر را نگه می‌داشته‌است.

طبقه‌بندی جنگ‌افزارها

طبقه بندي جنگ افزارها

جنگ‌افزار متعارف

جنگ‌افزار سرد

جنگ‌افزار انفرادی (شمشیر، خنجر، تیر و کمان، ...)

جنگ‌افزار جمعی (منجنیق)

جنگ‌افزار گرم

انفرادی (سلاح کمری، تفنگ، نارنجک‌انداز، ...)

جمعی (توپ، تانک، هواپیمای جنگی، ...)

سیستم جنگ‌افزار متعارف

جنگ‌افزار نیمه‌متعارف

جنگ‌افزار شیمیایی

 

جنگ‌افزار هسته‌ای

جنگ‌افزار نامتعارف

جنگ‌افزار شیمیائی

جنگ‌افزار میکروبی

جنگ‌افزار هسته‌ای

صلوات بر محمد و آل محمد

منبع:کليک کنيد                                                                            

+ نوشته شده در  یکشنبه ۲ بهمن۱۳۹۰ساعت 12:25  توسط ب. ش  | 

صلوات بر محمد و آل محمد

نوع سلاح

شرح

آکیناکه (خنجر بلند هخامنشی)

آکیناکه زرین یافته‌شده در طلاتپه.آکیناکه، (همچنین توسط یونانیان آکیناکا تلفظ شده‌است) یک گونه شمشیر یا خنجر بوده که توسط هخامنشیان بکار می‌رفته‌است. طراحیش از طرف سکاها بوده ولی توسط پارسیان مشهور شد و به سرعت در تمام جهان باستان گشترش یافت (حتی تأثیرش را در طراحی شمشیرهای بعدی چینی نیز می‌توان یافت). قالباً آکیناکه ۳۵-۴۵ سانتیمتر درازا داشته و دو لبه بوده‌است و از پهنای بین دو لبه برای کوبیدن و له کردن بکار می‌رفته‌است و یک غلاف به شکل B برای حفظ دست داشته‌است. غلافش منحصر به فرد و معرفش بوده و معمولاً هلالی در یک سویش داشته که اجازه می‌داده از کفل سمت راست آویزان شود.از آنجا که به دید می‌رسد آکیناکه یک جنگ افزار فروکردنی بوده، و از آنجا که قالباً به کفل راست آویزان می‌شده، پیداست که به یکباره بیرون کشیده می‌شده در هنگام خطرهای ناگهانی.متون باستانی اندکی دربارهٔ آکیناکه در دست است، آکیناکس یک شمشیر پارسی بوده ولی مولفینی که به لاتین می‌نوشته‌اند این واژه را بجای هر جنگ افزار مشابه دیگری که خواسته‌اند بکار برده‌اند. به ویژه، واژه آکیناکه در متون عهد وسطی زیاد دیده می‌شود و معرف نوعی شمشیر اروپایی است؛ همچنین در متون بجای مانده از مولفین کاتولیک که درباره توصیف کشور و فرهنگ ژاپن است، آکیناکه برای «کتانا» که شمشیریست ژاپن بکار رفته‌است.هرچند شمشیر پارسی کنونی (شمشیر هلالی شکل) شباهت‌هایی به آکیناکه دارد و در عهد باشتان وجود نداشته‌است. پارسیان عهد هخامنشی بیشتر از یک گونه شمشیر بکار برده‌اند: در آثار هنری پارسی باستان محافظان شاه و اشراف مهم، خنجرهای زیورگون و مورب دارند؛ و در آثار هنر یونان نیز سربازان پارسی مجهز به کپیس بارها دیده می‌شوند. بیشتر شمشیرهای پارسی بکار رفته بدست هخامنشیان شبیه هم بوده‌اند و دربارهٔ اینکه کدام یک آکیناکه بوده‌است باید پژوهید.یک سرنخ سودمند این است که در متون یونانی و رومی آمده‌است که شاه پارسیان آکیناکه خود را به نشانه دوستی می‌فرستاده؛ این متون دال بر این است که خنجر شاه آکیناکه بوده‌است.یک نقل قول از مورخ یهودی «ژوزفوس» بجا مانده که می‌گوید: سیکاری‌ها که گونه‌ای راهزن بودند، در آن زمان به بیشترین تعداد رسیده بودند و از شمشیرهای کوچکی بهره می‌بردند، که از بهر اندازه شبیه آکیناکه پارسیان بود ولی به مانند سیکای رومی خمیده بود و این راهزنان نامشان را از آن داشتند.این نقل قول هم دال بر این دارد که آکیناکه همان خنجر پارسیان می‌باشد.

برگستوان (زره اسب)

بَرگُستوان زره و پوشش اسب است که برای محافظت و مصون نگهداشتن این جانور در جنگ استفاده می‌شده است.پوشش پیلان جنگی را نیز برگستوان می‌نامیده‌اند.واژهٔ برگستوان ترکیبی است از بر (روی)+کُست (پهلو)+ -ان (نشانهٔ جمع) و معنای واژگانی آن " بر روی پهلوها" است.

بیغال (نیزه دستی چوبی)

 

پیکان

 

تبر

تَبَر ابزاری است از آهن با دسته چوبی یا آهنی که با آن چوب را می‌شکافند و خرد می‌کنند.ار نوعی تبر به نام تبر یخ نیز برای صعود از آبشارهای یخی یا یخچال‌های طبیعی استفاده می‌شود.

انسان چندین هزاره‌است که از تبر برای قطع درختان، خرد کردن و شکل دادن چوب، به عنوان جنگ‌افزار و ابزار نمادین در مراسم استفاده کرده‌است. تبرهای آغازین سری سنگی و دسته‌ای چوبی داشتند ولی پس از آن تبرهایی از جنس مس، برنج و آهن نیز ساخته‌شد. تبر نمونه‌ای از ماشین ساده است.نوع کوچکتر تبر، تبرزین نام دارد که به عنوان زین‌افزار به پهلوی اسب بسته می‌شده‌است.در زبان فارسی واژه ناچَخ، (هم‌ریشه با ناشکه سانسکریت) به معنای نابودکننده، به‌کار رفته که به معنای نوعی تبر است.در دوره پارینه‌سنگی نخستین، برای ساختن تبر، سنگ را طوری تراش می‌دادند که نوکِ آن تیز و سطح آن پهن شود. در دوره نوسنگی تبر دسته دار ساخته شد. غارنشینان دوره نوسنگی که آثارشان در تنگ پِدْبان در کوه‌های بختیاری دیده شده، از تبر سنگی استفاده می‌کرده‌اند.به نوشته گزنفون (ح ۴۲۸ یا ۴۲۷- ح ۳۵۴ ق م) و استرابون (ح ۶۳ ق م - بعد از ۲۰ میلادی) تبر و تبرزین از جنگ افزارهای هخامنشیان بوده‌است. سکاهای ایرانی‌تبار از گونه‌ای تبر به نام ساگاریس استفاده می‌کردند.

تبرزین

تَبَرزین به تبرهای جنگی گفته می‌شود که در قدیم به پهلوی اسب بسته می‌شده و از آن در کارزار استفاده می‌کردند.تبرزین از ابزارهای جنگی در دوره هخامنشیان بود و در روزگار ساسانیان، از جنگ‌افزار سواره‌نظام به‌شمار می‌آمد.از سده سوم، در ایران و کشورهای عربی و آفریقای شمالی و اندلس، گروه‌های سواره‌نظام تبر و تبرزین را در حلقه چسبیده به زین یا «خُف» (نوعی چکمه بلند تا ساق) یا در غلاف می‌گذاشتند.درویشان در دوره‌های بعد، تبر کوچکی به شکل تبرزین بر دوش می‌گذاشتند که به همین نام نامیده می‌شد.گونه‌ای از تبرزین به نام ناچَخ نیز در جنگ‌ها به‌کار می‌رفت.

ترگ

 

ترکش (تیردان)

تَرکِش وسیله‌ای برای حمل تیر است.

تَرَکِش قطعه حاصل از انفجار مهمات است.

تُکمار (پیکان‌های سَرگِرد)

 

تیر

تیر، نام گروهی از پرتابه‌ها در جنگ‌افزارها است.

تیر، واحد شمارش فشنگ و برخی دیگر از مهمات است.

تیردان

 

تیغ

تیغ به هر ابزار یا بخشی از یک ابزار، اسلحه یا ماشین گفته می‌شود که دارای یک لبه‌ی تیز برای بریدن، قطع‌کردن و یا شکاف ایجاد کردن می‌باشد. از شمشیر، خنجر و کارد می‌توان به عنوان تیغ

جوشن

 

چرخ (گونه‌ای کمان)

 

خدنگ

 

خشت (گونه‌ای جنگ افزار بوده)

 

خفتان

 

خنجر

خَنجَر یا دشنه جنگ افزاری است کوتاه اندازه کارد که دو دم آن تیز و برنده است. خنجرهای شرقی بیشتر خم می‌باشد و خنجرهای اروپایی بیشتر شبیه یک شمشیر کوتاه است.

دژکوب

دژکوب نام وسیله‌ای است که در قدیم در جنگها برای خراب کردن درها و یا دیوارها به کار می‌رفته است و در واقع نوعی سلاح محسوب می‌شود . نوع کوچک این وسیله همکنون نیز در برخی از عملیاتهای پلیسی استفاده می‌شود . برای سهولت در جابجایی این وسیله برای آن معمولاً از چند چرخ (بسته به بزگی) استفاده می‌کنند .

زره‌پوش

 

زنجیر

زنجیر نام رشته‌ای است که به هم متصل شده‌اند. زنجیرها معمولاً از فلز ساخته شده‌اند.زنجیرها معمولاً به یکی از دو شکل زیر بسته به نوع استفاده ساخته میشوند:زنجیرهایی که برای کشیدن، بلند کردن اشیا و یا برای جلوگیری از سرقت بکار گرفته میشوند، که این زنجیرها به هر طرف قابلیت انعطاف‌پذیری دارند.زنجیرهایی که برای انتقال قدرت ماشین‌آلات ساخته میشوند و تنها در یک سو قابلیت انعطاف دارند، مانند زنجیر دوچرخه

زین

زین ابزاری است که بر روی پشت چهارپایان نهاده می‌شود تا نشستن انسان بر روی چهارپا را آسانتر کند.زین‌ها معمولاً از جنس چرم ساخته می‌شوند.تسمه‌ای که از دو سر زین به زیر سینه چهارپا وصل است تنگ نام دارد. به مجموعه زین و تنگ و سینه‌بند و مارتنگال و رکاب به اضافه افسار و کلگی و غیره، «زین و برگ» گفته می‌شود.به محل نگهداری زین، زین‌خانه و به مسئول نگهداری زین‌ها زیندار گفته می‌شود. زیندار را در زمان قاجار زیندارباشی هم می‌گفتند.خود واژه زین در پارسی میانه به معنای سلاح بطور کلی بوده است و زینستان به معنای قورخانه.به نشستن طولانی بر روی زین که باعث زخم شدن بشود «زین‌زدگی»می‌گویند.

بخش‌های زین

قاچ عقب (کوهه)

قاچ جلو (پیش‌کوهه، قربوس)

دامن (بغل‌های زین که ران سوارکار روی آن قرار می‌گیرد).

بخش‌های آستری (سرژ)

ژوبین

ژوبین، زوبین یا نیزه‌چه در قدیم به نیزه‌های کوتاه گفته می‌شد.سر برخی از ژوبین‌ها دوشاخه بوده‌است.واژه ژوبین در شاهنامه فردوسی در بیت‌های گوناگونی بکار رفته است. امروزه این واژه فارسی برای نامگذاری پسران هم کاربرد دارد.اصل این کلمه ژوپین (با حرف پ) می‌باشد که فارسی همان زوبین است

سپر

سِپَر نام جنگ‌افزاری دفاعی است که در گذشته جنگجویان برای پاسداری از خود در گرماگرم نبرد از آن بهره می‌برده‌اند.

ستام (افسار و مهار اسب)

 

سوفار (نوک نیزه)

 

شمشیر

شَمشیر یک سلاح سرد است که از یک تیغه بلند و لبه‌تیز و یک دسته تشکیل شده‌است. صورت فارسی میانهٔ آن هم به همین صورت (با یای مجهول) بوده‌است.

جنس شمشیر

در خاور قدیم برای ساخت شمشیر از سه نوع فلز به نام‌های نرم‌آهن (آهن نرم)، شاپورگان (آهن سخت) و پولاد آمیخته بهره می‌گرفتند.پولاد گوهردار که برای شمشیرسازی نیز استفاده می‌شد روهینا نام داشت. به ابزار ساخته‌شده ازر روهینا، روهنی می‌گویند.نمونه شعر از مسعود سعد سلمان:

نعل اسبان شد آنچه نرم‌آهن

تیغ شاهان شد آنچه روهیناست

انواع شمشیر

شمشیرهای خاورمیانه قدیم

شمشیر فارسی

شمشیر خراسانی

شمشیر سلمانی

شمشیر عراقی

شمشیر هندی

شمشیر منصوران

شمشیر یمنی

شمشیر سلیمانی

شمشیر دمشقی

ژاپن:

کتانا

شمشیر سوءدی شمشیر بریتانیایی شمشیر چینی

شمشیرهای معروف

ذوالفقار

شمشیر داموکلس

فلاخن (قلابسنگ)

فَلاخَن یا قلاب‌سنگ ابزاری جنگی بود که برای پرتاب چیزهایی مانند سنگ از آن بهره می‌بردند. فلاخن از رشته‌ای پشمی یا ابریشمی ساخته‌می‌شده‌است. امروز بیشتر در نزد چوپانان کاربرد دارد.فلاخن در متن‌های پارسی به گونهٔ فلاخان، فلخمان، پلخمان، فلماخن، بلخم، دستاسنگ، دست سنگ، قلباسنگ، فلماسنگ، کلاسنگ و کلماسنگ نیز نوشته‌شده‌است. در برخی از شعرهای پارسی نیز به کار رفته‌است مانند این شعر از جامی:

نخستین خواند استادان پرفن  که بستند از برایش یک فلاخن

قداره

 

کشکنجیر (منجنیق سنگ‌انداز)

 

کلاهخود

کلاه‌خود یا خود کلاهی گنبدی‌شکل از آهن، فولاد یا فلز دیگر است که سپاهیان بر سر می‌گذارند. کلاه‌خود بخشی از زره به‌شمار می‌آید که گاه سر تا پای جنگاوران را می‌پوشاند.کلاه‌خود در قدیم هم‌چنین پوششی از چرم‌های مخصوص و پخته شده یا از فلز برای محافظت سر و گردن و گاه صورت جنگجویان بوده‌است.گونه‌های دیگری از کلاه‌خود که در قدیم استفاده می‌شد اطرافی فروآویخته داشت چنانکه پشت گردن و دو گوش شخص را در خود بگیرد و گاهی برای محافظت چهره و بینی نیز یک زره چشم‌پوش داشت.میان سر و کلاه‌خود لایه‌های نرم و سبکی قرار می‌دادند تا به سر آسیب نرسد و باند عرق‌گیر در آن قسمت قرار دارد که کلاه‌خود به سر منتهی می‌شود. در میدان جنگ، یک سرباز گاه از کلاهخود خود را به‌عنوان دیگچه و کتری، بشقاب یا دستشویی استفاده می‌کند.از انواع کلاه‌خودها می‌توان به تیزخود، خود دهان‌باز، خود زنجیردامن و خود بورگوندی اشاره کرد. به انواعی از کلاه‌خود که هوانوردان، آتش‌نشان، برخی از پلیس‌ها، برخی ورزشکاران و برخی کارگران صنعتی بر سر می‌نهند کلاه ایمنی گفته می‌شود.از کهن‌ترین کلاه‌خودهای یافت شده در آثار باستانی ایران می‌توان به کلاه‌خود پرنده و سه پیکر مربوط به دوران عیلام میانه اشاره کرد.در پای بنای یادبود شمشیرهای قادسیه در بغداد که به دستور صدام حسین ساخته شد، تعداد ۵ هزار کلاهخود که گفته می‌شود متعلق به سربازان کشته شده ایرانی است، دیده می‌شود. صدام از طراحان بنا خواسته بوده تا کلاهخودهای متعلق به سربازان کشته شده ایرانی باشد برای همین هم اغلب این کلاهخودها بر اثر اصابت گلوله سوراخ است.

کمان

کَمان گونه‌ای جنگ‌افزار باستانی‌است که با نیروی ذخیره‌شده در زه خود پیکان را به جلو پرتاب می‌کند. کمان از گذشته تاکنون در زمینهٔ شکار، ورزش و جنگ کارایی داشته‌است، اگرچه با ساخت و توسعه تفنگ از اهمیتش بسیار کاسته‌ شده‌است.

کماندان (تنها در دوره هخامنشی دیده شده.)

 

کمند

کَمَنْد دام و طنابی است که در جنگ بر گردن دشمن یا در شکار بر گردن حیوان می‌انداختند و او را به جانب خود می‌کشیدند.کمند وسیله‌ای برای شکار حیوانات می‌باشد. این وسیله از نخ پلاستیکی ساخته شده که شامل چند حلقه بافته شده در کنار هم می‌باشد. طرز کار آن برای شکار پرندگان بدین صورت است که کمند را در کنار جوی آب یا چشمه قرار می‌دهند و اطراف آنرا موانعی می‌گذارند تا پرنده نتواند از جای دیگری آب بخورد و مجبور شود جهت خوردن آب به این مکان بیاید. وقتی که پرنده سرش را برای خوردن آب پایین بیاورد درون حلقه گیر کرده و به محض اینکه سرش را بالا بیاورد حلقه کشیده می‌شود و پرنده در دام می‌افتد.

گرز

گُرز نام یک جنگ‌افزار باستانی است که در جنگهای روزگار پیشین کاربرد داشته است. ساختمان کلی آن از یک دسته و یک گوی سخت گردآمده است. این ابزار را در پارسی گُرزه،کوپال و دَبوس هم می‌گویند که واژه واپسین به عربی هم راه یافته و جمعش هم دبابیس گردیده است.این واژه در پارسی میانه به ریخت warz بوده است. همچنین در این زبان به گرز gad هم می‌گفتند که از اوستایی gadâ گرفته شده بود.

گوپال

 

منجنیق

منجنیق (معرب منجنیک و من‌چه‌نیک) اسلحه‌ای باستانی است که برای پرتاب اشیا بدون نیاز به مواد منفجره استفاده می‌شد. گویا منجنیق در سال ۳۹۹ قبل از میلاد در شهر سریکیوس سیسیل اختراع شده‌است. منجنیق‌های اولیه، فقط قادر به پرتاب اشیای کوچکی مثل سنگ‌های ۵ تا ۱۲ کیلوگرمی را پرتاب کنند اما رفته رفته به قدرت آن‌ها افزوده گشته و منجنیق‌های جدید که همانند تیر و کمان کار می کردند، می توانستند سنگ‌های گداخته و با وزنی تا حدود ۵۰ کبلو گرم را پرتاب کنند. با وجود اینکه انگلیسی‌ها و چینی‌ها باروت داشتند و با توپ و موشک‌های فیتیله ای دشمن را هدف قرار می دادند، ولی هنوز منجنیق ایمن تر و قوی تر بود. البته وسایلی نیز بوده اند که چوب بلند سنباده شکلی داخل آن‌ها قرار می دادند که از آن برای تخریب دیوارها استفاده می نمودند ولی منجنیق‌ها بیشتر برای کشتن تعداد زیادی سرباز یا تخریب سریع بناها استفاده می شده است. کم کم با رسیدن تفنگ و باروت به سراسر جهان، منجنیق‌ها به شکل توپ در آمده و با پرتاب گلوله‌های بزرگی که داغ بودند، قدرت تخریبی بسیاری داشتند.

نیزه

نیزه یا نیزَک نام یک جنگ‌افزار کهن است که درگذشته در جنگها کاربرد داشته است.امروزه نیز از آن در ورزشهایی مانند پرتاب نیزه سود برده می‌شود.در آغاز نیزه‌ها را از نی می‌ساختند و نوکش را تیز می‌کردند یا فلز نوک‌تیزی را به سرش می‌بستند.نیزه را در پارسی میانه فرَشfraš می‌گفتند.در اصطلاح مهندسی برق، به میله‌های فلزی که برای حفاظت ساختمانها و پستهای فشار قوی استفاده می شود، نیزه یا برقگیر می گویند.

صلوات بر محمد و آل محمد

 منبع: کليک کنيد                                         

+ نوشته شده در  یکشنبه ۲ بهمن۱۳۹۰ساعت 12:13  توسط ب. ش  | 

 

صلوات بر محمد و آل محمد

   1-کالیبر62/7 ساخت روسیه:

 • این گلوله قابلیت عبور از 26میلیمتر بافت زنده انسانی را دارد و بعد از این مسافت انحراف گلوله آغاز می شود.

 • این گلوله در ناحیه شکمی دارای کمترین آثار تخریبی می باشد.

 • در هیچ نمونه ای مورد قطع عضو مشاهده نشده است.

 • این گلوله در بسیار از موارد نمی تواند از سمت مقابل بدن عبور کند.

2-کالیبر62/7 ساخت یوگسلاوی: (جهت استفاده در کلاشنیکف)

 • این گلوله قابلیت حرکت در خط مستقیم در بدن انسان تا 9سانتیمتر را دارد.

 • انحراف این گلوله در بدن انسان خیلی زیاد است. این انحراف باعث ایجاد یک حفره بزرگ در محل خروج گلوله می شود. در مجموع تا عمق 11 سانتیمتر اعضای بدن به دو نیم می شوند. استخوانها 100% شکسته شده و عضلات کوچک و متوسط بطور حتم پاره می شوند. در زخم حفره خروجی به علت ایجاد شدن لخته خون مسیر بند آمده و زخم نیز خونریزی بسیار کمی دارد.

3-کالیبر56/5:

 • ایجاد یک حفره بزرگ دایمی در بدن.

 • این گلوله تا عمق 12 سانتیمتر در مسیر مستقیم حرکت می کند و سپس همراه با یک انحراف 90درجه متلاشی شده و قطعات کوچکتر تا عمق 7سانتیمتر در اعضای جانبی نیز فرو می روند. این فرآیند باعث جداشدن اعضای داخلی بدن می شود.

به این ترتیب به دلیل انحراف بسیار زیاد کالیبر 56/5 و همچنین قابلیت متلاشی شدن این گلوله در بدن انسان جراحات خطرناک تری مانند قطع عضو، از کار افتادن اعضای جانبی مسیر حرکت گلوله و همچنین ایجاد حفره های متعدد و نسبتا بزرگ در محل خروج می شود که نسبت به کالیبر 62/7 بسیار کشنده تر است.

نتیجه گیری

باتوجه به مطالب فوق گلوله کالیبر56/5 به دلیل قابلیت حمل زیاد و ایجاد جراحات شدید در دشمن، برتری بلامنازعی دارد. ولی باید توجه داشت که اثرات این گلوله در فواصل تا 300 متر می باشد. البته از آنجا که دید موثر یک سرباز بیش از 300متر نیست، عملا این گلوله قابلیت خود را حفظ می کند. ولی در سالهای اخیر با افزایش تولید و کاربرد سایتهای نشانه روی لیزری و دوربینهای نظامی قابل نصب بر روی سلاحهای متفاوت، قدرت دید سربازان به بیش از 300 متر افزایش یافته است. بنابراین به نظر می رسد که مجددا استفاده از کالیبر62/7 به دلیل قدرت بیشتر و خطای کمتر در فواصل بیش از 400 متر در دستور کار ارتشهای جهان قرار گیرد. با این وجود هنوز ارتش های پیشرفته جهان مانند ایالات متحده، کشورهای عضو ناتو و کشورهای بلوک شرق مانند روسیه تمایل به استفاده از کالیبرهای شارژ متوسط مانند 56/5 را دارند. حتی کشورهای جهان سومی و ارتشهای غیر تکنولوژیک مانند ایران نیز که سالها از کالیبر 62/7 استفاده می کردند، به سمت استفاده از کالیبر 56/5 روی آورده اند.

+ نوشته شده در  جمعه ۲۰ آبان۱۳۹۰ساعت 15:40  توسط ب. ش  | 

صلوات بر محمد و آل محمد

در زبان فارسي نام‌های دیگری نیز برای اشاره به انواع سلاح کمری بکار برده می‌شود. این نام‌ها گاه از نوع خاص سلاح گرفته شده و گاه از نام کارخانه سازنده یا حتی نام شهری که کارخانه در آن واقع است. در مواردی هم نام مدل سلاح بجای سلاح کمری بکار می‌رود. برخی از این نام‌ها با توضیحاتی در زیر آورده شده :

 • اتوماتیک

نامی برای اشاره به سلاح‌های کمری نیمه خودکار مانند کلت و براونینگ.

 • اسپرینگ‌فیلد

برای اشاره به رولور کالیبر ‎۰/۳۸ اسمیت و وسون. از نام شهری که کارخانه اسمیت و وسون در آن قرار دارد.

 • اسلحه کمری

جمع عربی اصطلاح «سلاح کمری» که بسیار رایج است.

 • براونینگ

نام کارخانه سازنده برای اشاره به سلاح کمری نیمه خودکار کالیبر ۹میلیمتر این کارخانه.

 • پارابلوم

نام سلاح کمری آلمانی لوگر که در ارتش آلمان نازی رایج بود.

 • پیشتو

همریشه با واژه پیستول در زبان‌های اروپایی، به معنای سلاح کمری.

 • پیشتاب

تلفظ دیگری از نام قبلی.

 • تپانچه

احتمالاً از «ته پنجه»، در اصل به معنی سیلی و ضربه با دست و لی یعدها برای اشاره به هر نوع سلاح کمری. طپانچه هم نوشته شده است.

 • ده‌تیر

سلاح کمری ماوزر آلمانی که خزانه آن ده فشنگ گنجایش دارد.

 • ده‌تیر آلمانی

 

 • رولور                                                        

نوعی اسلحه کمری که فشنگ‌های آن در یک گردونه قرار دارند. از Revolver نام فرانسوی این گونه.

 • ششلول

نام دیگر رولور

 • کلت

اصلاً برای اشاره به سلاح کمری کلت کالیبر ‎۰/۴۵ از کارخانه کلت آمریکا و بعدها به هر سلاح نیمه خودکار که کمابش شبیه آن باشد گفته شده است.

 • کمری

کوتاه شده اصطلاح «سلاح کمری».

 • نوغان

نام رولور ساخت کارخانه موزین-ناگان روسیه. ناغان هم گفته شده است.

 • هفت‌تیر

منشا این نام روشن نیست، احتمالاً از سلاح کمری که هفت فشنگ گنجایش داشته گرفته شده است.

 • والتر

نام کارخانه اسلحه‌سازی آلمانی، برای اشاره به سلاح کمری نیمه خودکار ساخت این کارخانه که در جنگ جهانی دوم رایج بود.

 • موزر

همان ده تیر آلمانی.

+ نوشته شده در  جمعه ۲۰ آبان۱۳۹۰ساعت 15:34  توسط ب. ش  | 

 

صلوات بر محمد و آل محمد

در مبحث مربوط به قنداق تفنگ اهميت بيش از حد متناسب بودن قنداق با ويژگي جسمي تير اندازي ،به ويژه در تير اندازي با تفنگ ساچمه زني(هوازني) بيان شد. تفنگ متناسب، تفنگي است كه به راحتي ورواني به روي دست بيايد،قنداقش خود به خود در روي شانه تير انداز قرار مي گيرد،گونه تير انداز روي شانه قنداق جا بگيرد وچشم وي بي هيچ تلاشي در امتداد لوله (لوله هاي ) تفنگ قرار بگيرد. 

چنانچه تفنگي را كه براي اولين بار آزمايش مي كنيد واجد چنين ويژگي هايي باشد ،آن تفنگ متناسب با ساختار جسمي شما است وگرنه يا بايد اندازه وشكل قنداقش را تغيير داد تا با ويژگي هاي بدني شما متناسب شود يا به فكر تفنگ ديگري باشيد.

 در كشور هاي غربي كه خريدار مي تواند به فروشگاه هاي مختلف برود ودر هر فروشگاهي كه تا فروشنده اميدوار باشد كه خريدار قصد خريد دارد ،تفنگهاي مختلف را آزمايش كند وحتي با تفنگي كه تقريبا پسنديده است چند تير بيندازد ،يافتن تفنگ متناسب مشكل بزرگي نيست وبا سر كشيدن وپرسه زدن در چند فروشگاه وآزمايش تفنگ مختلف ،هر كس سر انجام مي تواند تفنگ متناسب خود را بيابد.

در كشور ما وضع چنين نيست به دليل كمي عرضه وبالا بودن تقاضا ،معمولا شكارچي حق انتخاب ندارد و مجبور است تفنگي كه براي فروش عرضه شده به هر تقدير ،خريداري كند .در اين شرايط به احتمال بيش از 50 درصد ،تفنگ خريداري شده با ويژگيهاي بدني خريدار كاملا هم آهنگ نيست. 

+ نوشته شده در  جمعه ۲۰ آبان۱۳۹۰ساعت 15:31  توسط ب. ش  | 

 

صلوات بر محمد و آل محمد

در ابتداي عرضه اينگونه تفنگها به بازار ،بسيار از تير اندازان تركيب اين تفنگها را تركيبي نا متجانس مي دانستند،زيرا تير اندازي با تفنگ ساچمه زني تداعي كننده ((سرعت عمل)) است.حال آنكه تفنگ گلنگدني در مقايسه با تفنگ دستكش يا نيمه خودكار ،بسيار كند كار مي كند .ليكن اين تفنگها كه معمولا با خشاب سه فشنگه تغذيه مي شوند،به دليل ارزاني قيمت در مقايسه با تفنگ هاي دستكش يا نيمه خودكار ، برتري نسبي در مقايسه با تفنگهاي تك تير وموثر بودن در كار برد هاي ويژه مانند تير اندازي تك گلوله به شكار بزرگ ،با گذشت زمان جاي خود را در بازار گشودند وخلا  بين تك تير ودستكش يا نيمه خودكار را پر كردند.

به نظر كارشناسان اين نمونه تفنگ ها مناسبترين وارزان ترين نوع تفنگ ((تك گلوله )) زني محسوب مي شوند.

+ نوشته شده در  جمعه ۲۰ آبان۱۳۹۰ساعت 15:30  توسط ب. ش  | 

صلوات بر محمد و آل محمد

بنا به درخواست تعداد بي شماري از عزيزان در خصوص قوانين دريافت مجوز حمل سلاح ونگهداري آن با هماهنگي دفتر معاونت محترم اسلحه ومهمات مصاحبه اي با جناب سرهنگ تاجيك داشتيم.

در همان ابتداي ورود با برخوردگرم وصميمانه معاونت محترم اسلحه ومهمات روبرو شديم.دفتري آراسته ومحيطي كه به انسان آرامش مي بخشيد. با تمام مشغله هاي بسيار زياد ايشان با روي گشاده پذيراي ما شدند وبه سئولات ما پاسخ گفتند وبا اشراف كامل از پست خود وماموريت محوله به ايشان مواردي را در خصوص پاره اي ديگر از مسائل حمل سلاح بيان نمودند.

در ابتدا از ايشان پرسيديم:                                                                  

شرايط احراز صلاحيت براي صدور پروانه حمل ونگهداري سلاح چيست؟

جناب سرهنگ فرمودند: بر خلاف سالهاي قبل از انقلاب اسلامي كه شرايط دريافت پروانه حمل ونگهداري سلاح فقط براي افراد خاص با موقعيتهاي بالاي اجرائي ويا مالي وجود داشت.امروز شرايط دريافت پروانه حمل ونگهداري سهل تر شده وتمام مردم در صورت داشتن صلاحيت مساوي هستند البته اين به معني آشفتگي ويا عدم كنترل ونظارت كافي از سوي معاونت اسلحه ومهمات نمي باشد.

لطفا بفرماييد بر طبق مقررات هر فرد ايراني چه تعداد سلاح وبا چه كاليبري مي توان داشته باشد؟

بر طبق مقررات جمهوري اسلامي ايران هر فرد كه تابعيت ايراني داشته باشد و مراحل احراز سلامت اخلاقي ،جسمي ،روحي وهويت اجتماعي را طي نمايد مي تواند همزمان مجوز حمل سه قبضه سلاح شكاري (يك قبضه گلوله زني،يك قبضه ساچمه زني،يك قبضه خفيف كاليبر 22 ) را داشته باشد.

همچنين در خصوص صدور پروانه حمل سلاح هيچ گونه تفاوتي بين آقايان وخانم ها وجود ندارد ،با اين صورت كه خانمها هم مي توانند جهت كسب پروانه حمل ونگهداري سلاح اقدام نمايند .جهت كسب پروانه حمل سلاح مراحل زير بايد طي شود:

1-مراجعه به فروشگاه هاي مجاز خريد وفروش سلاح و يا خريد سلاح داراي مجوز

2-پر كردن فرم پرسشنامه احراز هويت اجتماعي

3-پر كردن فرم معرف يا ضامن خوشنام يا معتبر بنا به تشخيص نيروي انتظامي محل سكونت متقاضي وتاييد آن

4-شش قطعه عكس 4*3

5-كپي شناسنامه به همراه اصل آن جهت تطبيق

6-ارائه كد ملي

جناب سرهنگ لطفا بفرماييد آيا در خصوص كسب مجوز حمل سلاح گلوله زني با ساير تفنگها تفاوتي وجود دارد؟

خير، بر خلاف تصور عمومي شرايط دريافت اين نوع سلاح هيچ گونه تفاوتي با ساير سلاح ها ندارد.

آيا براي دريافت حمل ونگهداري سلاح حتما بايد به اداره مركزي در تهران مراجعه شود يا خير؟

براي كسب مجوز حمل سلاح نزديك به 80 شعبه در سراسر كشور داير شده است كه در تمامي مراكز استانها وساير شهرستانها ي بزرگ تابعه آن فعال باشند .اما در بعضي مناطق مثل شمال كشور واستان فارس به دليل شرايط اقليمي وفرهنگ بيشترين تراكم وتقاضا وجود دارد.

قبلا فرموديد كه صلاحيت جسمي وروحي فرد متقاضي نيز بايد اثابت برسد،چگونه؟

بعد از طي مراحل مقدماتي وقبل از صدور مجوز روز جهت جلسات تمرين عملي تير اندازي وآزمايش تئوري وعلمي در نظر گرفته شده كه صلاحيت جسمي وروحي فرد هم در اين مراحل بررسي واحراز خواهد شد.پس از طي مراحل گفته شده مجوز فرد متقاضي در تهران يا توسط پست ارسال مي شود ويا مي توانند شخصا به اداره معاونت اسلحه ومهمات مراجعه نمايند در مورد شهرستانها نيز مجوز هاي حمل سلاح توسط پست ارسال مي گردد.اما در مناطقي كه اداره پست پوشش ندارد فرد متاقاضي بايد حضور را جهت دريافت مجوز به معاونت مراجعه نمايد .همچنين طرحهاي جديد در دست تهيه مي باشد تا بتوانيم سرعت صدور پروانه حمل ونگهداري را بيشتر نماييم.طرح اينترنت كه ايجاد شبكه فعال براي مرتبط نمودن تمام شعبات سلاح وفروشندگان مجاز سلاح مي باشد تا ضمن برقراري ارتباط سريع ،انتقال اطلاعات از شهرستانها بوسيله رايانه انجام ومجوز حمل نيز پس از صدور در اسرع وقت توسط پست پيشتاز اعاده مي گردد.

در هنگام تحويل سلاح چه آموزشهاي ديگري در خصوص نحوه استفاده وحمل ونگهداري سلاح داده مي شود؟

اين آموزشها در حوزه تئوري وعملي مي باشد كه مقررات حمل ،نگهداري ،خريد وفروش وتذكرات مربوط به تخلفاتي كه موجب ابطال جواز مي شود ونيز تيراندازي در ميدان تير آموزش داده وسپس امتحان گرفته مي شود.

اگر فرد متقاضي در اين امتحان قبول نشود چه؟

برابر مقررات براي يك بار ديگر آموزش وآزمون وي تكرار ودر صورت قبول نشدن به وي ابلاغ مي شود تا سلاح را به فرد ثالثي اعاده نمايد.

در شهر بزرگي همچون تهران چند فروشگاه مجاز سلاح وتعمير گاه وجود دارد؟

مراكز مجاز فروش سلاح در كشور حدود 200 مركز مي باشد كه 19 فروشگاه آن در تهران است وتعدادي از آنها نيز تعمير گاه مجاز سلاح مي باشد.

لطفا بفرماييد به چه سلاحي مجاز گفته مي شود؟

هر سلاحي كه نزد مراكز صدور مجوز حمل داراي سابقه باشد مجاز شمرده مي شود در غير اينصورت آن سلاح غير مجاز محسوب مي گردد.

تخلفاتي كه موجب لغو پروانه حمل مي شود چيست؟

در صورت استفاده مجرمانه از سلاح يعني تهديد ،ايجاد رعب ووحشت ،سرقت،قتل وسپردن سلاح بدست فاقد صلاحيت مراتب به دادگاه منعكس وبا حكم قضايي مجوز حمل لغو خواهد شد.

در صورت استفاده از سلاح جهت دفاع از خود چه حكمي دارد؟

تشخيص وصدور حكم در چنين شرايطي بر عهده دادگاه مي باشد .اما بطور كلي سلاح شكاري جهت استفاده در اين نوع موارد به كسي داده نمي شود.

آيا فردي كه تخلف كرده وتخلف وي اثبات شده است وجواز حمل وي باطل شده است اسله خود را نيز از دست مي دهد،به اين معني كه از وي سلب مالكيت خواهد شد؟

خير،سلاح فرد متخلف توقيف شده ومدت 2 ماه به وي فرصت داده مي شود تا سلاح خود را به فردي كه داراي صلاحيت مي باشد ويا فروشگاه مجاز اسلحه بفروشد.

راههاي ورود سلاح به كشور چيست؟ آيا مجوز واردات سلاح به كشور داده مي شود؟

به طور كلي مجوز ورود سلاح هاي شكاري جديد  به كشور صادر نمي شود اما بعضي سلاح هاي موجود از راههاي قانوني وعمدتا مرزي وارد كشور مي شود.

اين سلاح ها  در صورت كشف به دادگاه تحويل مي شودوبنا به حكم دادگاه سلاح غير مجاز مورد نظر به سازمان جمع آوري اموال تمليكي تحويل مي گردد.

با سپاس از جناب عالي در خاتمه بفرماييد افراد شاغل در نيروي مسلح چگونه مي توانند مجوز حمل سلاح شكاري را دريافت كنند؟

صدور مجوز حمل سلاح شكاري براي كاركنان ناجا وسپاه از طريق حفاظت اطلاعات هاي زيربط انجام ونحوه صدور نيز تفاوتي با ساير اقشار ندارد.

+ نوشته شده در  جمعه ۲۰ آبان۱۳۹۰ساعت 15:27  توسط ب. ش  | 

صلوات بر محمد و آل محمد

 

پرتابگر  234  M، يك سلاح كنترل شورش است از نيروي غير مهلك استفاده مي كند. اين پرتابگر بر روي اسلحه M 16 سوار مي شود و گلوله پلاستيكي را به سوي هدف پرتاپ مي كند كه باعث درد در اثر اصابت مي شود. نيروي ضربه گلوله باعث دفع و فراري دادن آشوبگران مي شود در حالي كه كمترين صدمه را به افراد وارد مي آورد.

مرمي حلقوي كه توسط تفنگ  M 16  پرتاپ مي شود يك حلقه يا گلوله حلقوي است. قطر اين حلقه به 5/2 اينچ مي رسد. محتويات حلقه شامل يك حلقه كائوچويي قالب بندي شده است كه حدود 25/1 اونس يعني 3 گرم وزن دارد. اين مرمي به 2 صورت مختلف در دسترس است: مرمي نرم و ديگري مرمي گزشي است. هر دو از ظاهر شان قابل تشخيص هستند. گلوله يا مرمي گزشي داراي يك انرژي و پتانسيل پويايي است كه به محض برخورد باعث ايجاد درد سوزآوري مي كند. نمونه ديگر از نمونه گزشي به راحتي قابل تشخيص است اما آغشته به پودر يا گاز شيميايي كنترل اغتشاش است. در برخورد، پودر مستقيما با بدن شخص تما س مي گيرد.

پرتابگر  234  M همانند لوله خفه كن برروي اسلحه هاي M 16 & M 16 A 1 نصب مي شود. ســــــلاح رويي يعني پرتابگر  234  M و اتاق خرج در عقب پرتابگر  با مگسك و سرنيزه كاملا همتا مي شــوند تا اينكه در اثر شليك پرتابگر از لوله تفنگ جدا نشود. براي نشانه روي از مگسك پرتابگر مي توان استفاده كرد. سرعت و مسير پرتابی به گونه اي است كه امكان جاخالي دادن يا بكار بردن فريب و حيله را بسيار مشكل مي سازد.

ميزان شليك در هر دقيقه بين 4 تا 6 گلوله مي باشد. حداكثر برد حدود  100  متر مي باشد اما برد موثر 40 متر است و در برابر گروههاي كوچك 60 متر مي باشد. هنگامي كه فرد داراي لباس نازك مي باشد اين گلوله بيشترين كارآيي و تاثير را دارد.

تكنيكهاي تيراندازي با پرتابگر  234  M

تكنيكهاي تيراندازي براي پرتابگر 234  Mمي تواند به صورت تك تير، رگبار و يا تركيبي باشد. در تيراندازي انتخابي و به اصطلاح تك تير هدف نشانه مي رود و شليك صورت مي گيرد. براي بدست آوردن بيشترين تاثير، نيم تنه بالايي بايد توسط فرد تيرانداز هدف قرار گرفته شود.

تيراندازي پيوسته و به اصطلاح رگباري در برابر منطقه هدفي قرار مي گيرد كه بتواند همه منطقه را پوشش دهد. اين نوع تيراندازي نيز بايد با توجه به موقعيتي كه ممكن تخريب جدي اموال يا تهديد جان افراد صورت گيرد، محدود شود.

تيراندازي تركيبي كه تلفيقي ازبكارگيري عامل شيميايي كنترل ضد اغتشاش و اسلحه  234  M است. باعث افزايش توان تاثير عامل و گلوله تفنگ  234  M مي شود. اين تيراندازي تركيبي در برابر گروههاي مصمم به اغتشاش بكار مي رود.

علي رغم اينكه از سلاح   234  M براي وارد ساختن جراحات سبك و اندك استفاده مي شود، به استفاده كردن از اين سلاح خود باعث ايجاد صدمات دائمي و سهمگين مي شود. احتياط ذيل را آويزه گوش كنيد:

1 - در استفاده از مهمات واقعي مراقبت هاي ويژه را براي دوري از آنها بكار گيريد. مهمات حقيقي نبايد در دسترس سربازاني که  از  پرتابگر 234  M استفاده مي كنند قرار گيرد.

2 - در صورت امكان از پرتاپگر  234  M به حالت رگبار دوري كنيد چرا كه تاثير آن به همان اندازه استفاده كردن از مهمات غير مشقي خطرناك و زيان آور است. به منظور دوري از پاسخ نامطلوب و خشن اغتشاشگران صبر كنيد تا اينكه آنها باور كنند كه مهمات مشقي بكار برده نمي شود سپس تيراندازان شروع به شليك آتش كنند.

3 - از پرتابگر  234  M براي اقدام به شليك رگباري يا آزار مخالفان استفاده نكنيد.

4 - به سمت پيرها، زنان باردار وبجه ها شليك نكنيد.

5 - از نشانه گرفتن سر و گردن  خودداري كرده و سرعت اين گلوله نيروي كافي براي صدمه زدن به چشم را مي دهد بنابراين هدفهاي مذكور را نشانه نرويد.

 6 - هر اقدام احتياطي را بكار گيريد تا مبادا گلوله به نظاره كنندگان و يا ساكنين  اصابت كند. نه تنها گلوله باعث ايجاد و درد است بلكه مي تواند به شيشه ها، ويترين مغازه ها و ديگر اقلام شكستني صدمه وارد كند.

7 - آموزش ساليانه به تمامي اعضاء يگاني كه از پرتابگر   234  M استفاده مي كند را بدهيد. آموزش بايد شامل بكارگيري تجهيزات نسبي و باز و بسته كردن سلاح و نحوه استفاده از آن باشد.

+ نوشته شده در  جمعه ۶ آبان۱۳۹۰ساعت 16:2  توسط ب. ش  | 

 

صلوات بر محمد و آل محمد

 

 

این تیربار نارنجک انداز ، نخستین بار در سال 1960 طراحی و ساخته شد. این تیربار به زودی جای تیربارهای کالیبر 50 میلیمتری را در نیروی زمینی امریکا خواهد گرفت. در حال حاضر هم در نیروی دریایی ، یگان تفنگداران دریایی و نیروی هوایی امریکا از این سلاح استفاده می شود. تیربار نارنجک انداز 40 میلیمتری MK-19 ، با هدف اجرای آتش پرحجم و سرکوب کننده برضد نیروها و سنگرها و خودروهای سبک دشمن ، برروی خودروهای هامر ، کامیون ها و خودروهای پشتیبانی M88 نصب می شود. در عملیات طوفان صحرا ، امریکایی ها از این سلاح استفاده می کردند.

تیربار نارنجک انداز MKI9 ، تا فاصله 1500 متری در مقابل اهداف کوچک و تا فاصله 2200 متری ، برضد اهداف بزرگ کارآمد است. نواخت تیر علمی این سلاح 60 تیر در دقیقه و نواخت تیر عملی آن 40 تیر در دقیقه است. وزن کلی این سلاح 431/54 کیلوگرم می باشد. هر جعبه مهمات این سلاح ، حاوی 48 گلوله با وزنی حدود 29 کیلوگرم است. برای اجرای آتش مؤثر در شب ، می توان دوربین دیددرشب AN/TVS-5 را بر روی این سلاح نصب کرد. مهمات استاندارد برای این تیربار نارنجک انداز ، خرج سوختار شدید چندمنظوره می باشد که قادر است در زره های ورقه ای سراسری (RHA) و بتون هایی به ضخامت 16 اینچ نفوذ کند. در عملیات های آفندی از تیربار نارنجک انداز 40 میلیمتری MK-19 ، به صورت خمپاره اندازهای 60 میلیمتری (به عنوان سلاح منحنی زن) و در اجرای آتش مستقیم ، در نقش موشک اندازهای تاو استفاده می شود. نواخت تیر این تیربار ، 350 نارنجک در دقیقه بوده و برد مؤثر آن نیز 1600 متر می باشد.

کارکردهای فنی تیربار نارنجک انداز 40 میلیمتری MK-19
تیربار نارنجک انداز 40 میلیمتری MK-19 ، با هوا خنک می شود. با جداسازی قطار فلزی نارنجک ، کار باز و بست سلاح آغاز می گردد. این نارنجک انداز که با گاز باروت مسلح می شود ، کاملآ خودکار بوده و خدمه آن می توانند در مسافت های کوتاه و با مهمات محدود آن را با خود حمل کنند. این سلاح می تواند طیف گسترده ای از نارنجک های 40 میلیمتری را شلیک کند. نارنجک های 40 میلیمتری دارای خرج سوختار شدید چندمنظوره M430 ، قادر هستند در زره هایی به قطر 2 اینچ نفوذ کنند. ترکش های این سلاح می تواند باعث کشته شدن افراد در فاصله 5 متری و زخمی شدن افراد در فاصله 15 متری از محل اصابت شود. متعلقات همراه این تیربار عبارتند از: بستر نصب MK64 ، MOD5 ، سه پایه M3 و دوربین دیددرشب AN/TVS-5. این تیربار را همچنین می توان بر روی برجک خودروهای زرهی و نفربرها نیز سوار کرد.

مهماتتیربار نارنجک انداز 40 میلیمتری MK-19
این تیربار نارنجک انداز ، می تواند شش نوع نارنجک شلیک نماید: نارنجک های دارای خرج سوختار شدید چندمنظوره M430I/M430A1 ، نارنجک های سوختار شدید M383 ، نارنجک های آموزشی M385I/M918 ، نارنجک های مشقی M922/M922A1.

مشخصات فنی تیربار نارنجک انداز 40 میلیمتری MK-19
طول سلاح: 47/109 سانتیمتر
وزن سلاح: 92/32 کیلوگرم
وزن جعبه حمل MK62 MOD5 : 53/9 کیلوگرم
وزن سه پایه: 98/19 کیلوگرم
وزن کل:43/62 کیلوگرم
سرعت نارنجک: 69/240 متر در ثانیه
قطر دهانه لوله: 40 میلیمتر
برد نهایی: 2200 متر
حداکثر برد مؤثر: 1600 متر
سرعت چرخش مرمی: 60 دور در ثانیه
مداومت آتش: 350 نارنجک در دقیقه

+ نوشته شده در  جمعه ۶ آبان۱۳۹۰ساعت 15:57  توسط ب. ش  | 

 

صلوات بر محمد و آل محمد

 اولین نمونه های این نارنجک انداز در سال 1961 میلادی به ارتش آمریکا تحویل داده شد.در جنگ ویتنام نیروهای آمریکایی در طیف گسترده ای از این سلاح استفاده کردند.این سلاح در محیطهای بسته و جنگهای چریکی از قابلیت فوق العاده ای برخوردار است و قادر است مسافتی معادل 50 تا 300 متر را پوشش دهد.

این سلاح از نارنجکهای 40 میلیمتری مخصوصی استفاده میکند که همانند گلوله تفنگهای شکاری در انتهای لوله جای گرفته و پس از بستن سلاح ، شلیک می شوند.با کمک این سلاح میتوان گلوله های دودزا و حتی گاز اشک آور نیز پرتاب کرد.

این سلاح از نوع کمر شکن است و دستگاه نشانه روی آن از نوع L شکل میباشد و تا 375 متر درجه بندی شده.یک سرباز با تجربه قادر است یک هدف ثابت در فاصله 200 متری را براحتی با این سلاح منهدم کند.

مختصات فنی  نارنجک انداز  ام – 79

کالیبر : 40 میلیمتر

وزن : 800/1 کیلوگرم

طول : 3/70 سانتیمتر

نوع نارنجک : 40 میلیمتری گازی و یا منفجره

برد مفید : 100 الی 275 متر

برد موثر با زاویه 45 درجه : 300 متر

+ نوشته شده در  جمعه ۶ آبان۱۳۹۰ساعت 15:51  توسط ب. ش  | 

صلوات بر محمد و آل محمد

 

این مسلسل دستی را باید مسلسل اشرار و قانون شكنان امریكا دانست. تاكنون هیچ مسلسل دستی مانند TEC DC-9 ، در زیر كت گانگسترهای امریكایی جای نگرفته است. دلیل این امر را می توان ظرفیت خشاب بالا ، ابعاد كوچك و نواخت تیر فوق العاده دانست. طرح اولیه این سلاح ، در كشور سوئد بر روی كاغذ آمد. سازنده این سلاح ، یك كارخانه سوئدی به نام Interdynamic بود. كشور سوئد ، بازار خوبی برای فروش این سلاح به شمار نمی آمد. لذا كارخانه مذكور ، به میامی امریكا نقل مكان كرد. از آنجا كه فروش مسلسل های دستی رگبارزن ، در امریكا با محدودیت های فراوانی روبرو است ، نمونه اولیه این سلاح بصورت نیمه اتوماتیك تولید شد. گلنگدن این سلاح از نوع باز بود و توسط فشار مستقیم گاز باروت عمل می كرد. سلاح مذكور با نام KG-9 ارائه شد. به زودی پلیس امریكا متوجه شد كه حتی مدل تكتیر زن و نیمه اتوماتیك این سلاح را می توان به راحتی به نمونه تمام اتوماتیك تبدیل كرد. بنابراین تولید این سلاح كاملآ ممنوع شد. كارخانه Interdynamic برای رهایی از این بن بست ، سلاح KG-9 را مورد بازنگری قرار داده و آن را با گلنگدن بسته و با نام KG-99 ارائه كرد.

در دهه 1980 ، كارخانه Interdynamic با كارخانه Interatec ادغام شد. سلاح KG-99 ، از آن پس با نام TEC-9 تولید شد. تا اینكه نهایتآ در سال 1989 ، به DC-9 تغییر نام داد. در سال 1994 دولت امریكا قانونی را تصویب كرد كه طبق آن ، حمل یا مالكیت سلاح های اوتوماتیك ممنوع اعلام شد. در طی اعلان این قانون ، كارخانه Interatec سلاح مذكور را بدون قبضه تپانچه ای جلویی ، روپوش لوله و رزوه نصب لوله یدكی ارائه كرد. این مدل به AB-10 معروف شد. خشاب این سلاح ، ظرفیت 10 فشنگ را داشت. ولی مالكان آن ، كماكان می توانستند خشاب های 20 تیر و 30 تیر مدل های قبلی را روی آن نصب كنند. بدنه تمامی مدل ها (لوله فولادی و قبضه تپانچه ای شكل ، روپوش لوله و محافظ ماشه آنها) از پلاستیك ساخته شده است. این سلاح ، فاقد هرگونه ضامن می باشد. در مدل گلنگدن باز ، در منتهی علیه شیار دستگیره گلنگدن ، شكافی تعبیه شده كه می توان دستگیره گلنگدن را در آن قرار داد تا از جلو رفتن گلنگدن جلوگیری شود. انواع گلنگدن بسته این سلاح ، به ضامن خاصی مجهز شده اند كه بر روی دستگیره گلنگدن قرار گرفته است. مكانیزم نشانه روی این سلاح ، از دو شكاف درجه ثابت و غیرقابل تنظیم تشكیل شده است. نوك لوله این سلاح طوری رزوه شده تا قابلیت نصب صدا خفه كن و یا یك لوله یدكی را داشته باشد.

مشخصات فنی:

طول سلاح: 317 میلیمتر

كالیبر: 9 × 19

طول لوله: 127 میلیمتر

وزن خالی: 1400 گرم

ظرفیت خشاب: 10 ، 20 ، 32 و 50 تیر

این سلاح اگرچه دارای قدرت و برد كافی است ، ولی یكی از كارآمدترین سلاح ها برای محیط های بسته و درون شهری است.

+ نوشته شده در  جمعه ۶ آبان۱۳۹۰ساعت 15:49  توسط ب. ش  |